Ana sayfa Genel Yapay zeka şarkı bestesi yapmaya başladı!

Yapay zeka şarkı bestesi yapmaya başladı!

Herkesin büyük bir umutla bahsettiği yapay zeka şarkı bestesi yapmayı başardı. Kısa bir süre önce resim çizmeye de başlayan bu sistem, giderek akıl almaz boyutlara ulaşıyor.

OpenAI, geliştirdiği birçok yapay zeka şarkı bestesi ile bugün tanıtım yaptı. Jukebox olarak adlandırılan bu sistem sayesinde sadece veri paketi yüklemek yeterli oluyor. Hemen ardından veri paketi yüklenen sanatçının benzer şarkıları beste haline getirilebiliyor. Bu yapay zeka bizlere daha çok West World dizisindeki sahneleri hatırlattı. Hatırlayacağınız üzere o dizide de bir yapay zeka piyano çalabiliyordu.

OpenAI bu alanda lider kuruluşlardan birisi

Aslında OpenAI için şirket demek pek doğru olmaz. Onlar kendilerini daha çok bir kuruluş olarak niteliyor. Yapay zekanın iyilik için kullanılması gerektiğini düşünen bu şirket düzenli olarak yeni sistemler geliştiriyor. Bu sistemlerin tamamında yapay zeka kullanılıyor ve özellikle de öğrenme yeteneğine sahip Yapay zeka daha çok tercih ediliyor.

Jukebox’un çalışma stilinden bahseden OpenAI ekibi; yapay zekanın rock, hip-hop ve caz gibi müzik türlerinde şarkılar üretebileceğini özellikle belirtti. Böylece müzik türü her ne olursa olsun birbirinden farklı yüzlerce şarkı bestesi yapılabilir. Kullanıcılar ise aynı sanatçıya ait farklı yüzlerce beste dinleyebilir. Şirketin nihai hedeflerinden birisi ise, neredeyse her alanda yetenekli yapay zeka sistemleri üretmek.

Google Pixel 4a özellikleri Geekbench’te göründü!

Bundan kısa bir süre önce OpenAI yine benzer bir öğrenme yeteneğine sahip yapay zeka sistemi tanıtmıştı. Bu yapay zeka sisteminde resim yapabilmek gibi yetenekler de mevcut. Hem resim yapabilen hem de müzik bestesi üretebilen yapay zeka için tek bir sorun var. O da bunların yeni bir algoritma şeklinde ortaya çıkarılması. OpenAI bu sorunun üstesinden gelirse, yepyeni bir yapay zeka teknolojisi bizi bekliyor demektir. Sizce yapay zeka sistemleri daha nereye kadar geliştirilebilir? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz

1 YORUM

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler