Xiaomi Oppo ve Vivo Apple’ın AirDrop’ına rakip oluyor!

Xiaomi, Oppo ve Vivo geliştirmiş oldukları yeni dosya transferi özelliği ile Apple’ın AirDrop özelliğine rakip olmayı planlıyor.

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticileri olan Oppo, Vivo ve Xiaomi geçtiğimiz yıllarda Apple’ın AirDrop özelliğine rakip olmak için işbirliği yapmıştı. Transferler Arası İttifak Grubu olarak isimlendirebileceğimiz bu işbirliği sayesinde; akıllı telefonlar arasında yüksek hızda dosya paylaşımı yapılabilecekti.

Xiaomi Oppo ve Vivo gümbür gümbür geliyor!

Bu üç Çinli teknoloji devi şimdi bu ittifakın adını Eşler Arası İletim İttifakı olarak değiştirdiğini ve dünyaya açılmaya hazırlandıklarını belirtti. 2019 yılında Beta aşamasında olan bu özelliğin 2020 yılında resmi olarak kullanıma sunulacağı söyleniyor. Ortalama dosya boyutlarının beklenen artışından dolayı bu özelliğin 5G teknolojisi ile birlikte eşzamanlı olarak sunulacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Oppo Reno2 Z kamera performansına örnek fotoğraflarla bakıyoruz

Vivo Kıdemli Başkan Yardımcısı Spark Ni‘ye göre; ortaklık, kullanıcıların internet bağlantısına gerek kalmadan dosyaları kablosuz olarak paylaşmalarını sağlıyor. Bunu sağlamak için, hızlı eşleştirme için Bluetooth’u ve yüksek hızlı bağlantı için Wi-Fi P2P’i kullanıyor. Bu özelliği kullanmak için Wi-Fi ve Bluetooth’tan biri mutlaka açık olmalı.

Xiaomi

Xiaomi, Oppo ve Vivo; ekosistemlerini genişletmek için portföylerine daha fazla marka eklemek istiyor. OnePlus ve Realme’in yakında onlara katılacağını düşünüyoruz. Saniyede 20 MB hızla dosya transferi gerçekleştirilebilen bu teknolojinin detayları MWC 2020 etkinliğinde sergilenecek gibi görünüyor.

Vivo X30 Pro 60x zoom özelliğiyle dudak uçuklatıyor