Ana SayfaAkıllı TelefonXiaomi, ABD yüzünden değer kaybediyor!

Xiaomi, ABD yüzünden değer kaybediyor!

Son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlar sayesinde, akıllı telefon pazarının en güçlü 4 isminden biri olan Xiaomi, işlem gördüğü Hong Kong borsasında değer kaybetmeye başladı. İşte detaylar.

Uyguladığı doğru stratejiler sayesinde, kısa süre içerisinde akıllı telefon sektörünün en önemli isimlerinden biri haline gelen Xiaomi, Çin – ABD arasındaki gerilimden nasibini almış gibi görünüyor.

Hatırlanacağı üzere Çinli üretici, ABD pazarına açılacağı için kaynat yaratmak amacıyla hisselerini Hong Kong borsası üzerinden satışa çıkarmıştı. Söz konusu Xiaomi gibi bir şirket olunca, hisselere yoğun bir ilgi olması, ekonomi uzmanlarını pek de şaşırtmadı.

Fakat Çinli üreticinin aradan geçen onca zamana karşın ABD pazarına girme konusunda somut bir adım atmamış olması, yatırımcıları da şüpheye düşürdü.

Son zamanlarda ABD – Çin arasında süre gelen ticari gerilimin, iyiden iyiye tırmanmış olması, Çinli üreticinin ABD pazarına girmekten çekinmesi, şirketin hisselerinde hızlı bir düşüşe yol açtı.

Xiaomi’de işler yolunda gitmiyor

Geçtiğimiz hafta sonu Çinli şirketin hisse değeri fiyatları yüzde 5.8 oranında değer kaybederek, halka arz fiyatına kadar gerileme gösterdi.

Bu arada dip not olarak şunu da belirtelim. Çinli üreticinin CEO’su konumunda bulunan Lei Jun, kısa süre önce ABD pazarı hakkında bazı açıklamalarda bulunmuştu. Jun, şirket olarak 2019 yılında ABD pazarında boy göstermeye başlayacaklarını belirtmişti. Elbette benzer bir açıklamanın 2018 yılı için de yapıldığını hatırlatmak gerekiyor. Sonuç olarak bekleyip göreceğiz.

Xiaomi Mi A2 renk seçenekleri belli oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU