Xiaomi halka açılıyor!

Çin’in en önemli akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi, ileriye dönük önemli planlar yapıyor. Bu planların başında da Çinli üreticinin global bir marka olma arzusu geliyor. Malum, Çin pazarının sınırları belli. Global pazarda zirveye oynamak isteyen şirketin kati suretle farklı ülkelerde de boy göstermesi gerekiyor. Bu pazarların başında ise ABD geliyor. ABD pazarında, Çinli bir şirketin faaliyet göstermesi ise ciddi anlamda maddi yük demek. Keza bunu Huawei ve ZTE cephesinde net bir şekilde gördük. Fakat Xiaomi’nin bu konuda farklı bir planı mevcut. Keza Çinli üretici halka açılmaya hazırlanıyor.

Xiaomi gücüne güç katacak

Sık sık dile getirdiğimiz üzere, son yıllarda akıllı telefon sektöründe Çinli üreticilerin önlenemez bir yükselişi söz konusu. Bu üreticiler arasında, sizlerin de tahmin edebileceği üzere Xiaomi de mevcut. Malum, Çinli şirket son yıllarda önemli bir ilerleme kaydetti. Fakat bu ilerlemenin büyük çoğunluğu Asya pazarına yönelikti. Asya pazarı söz konusu olduğunda da genel itibariyle giriş ve orta segmentin alt seviyesindeki modeller ön plana çıkıyor. Doğal olarak bu pazarlar bir firmanın globalleşip, güçlenmesi için yeterli değil.

Tüm bu kriterleri göz önüne alan Xiaomi yetkilileri halka açılarak, gelen parayı genişleme bazlı kullanma kararı almış. Çinli firmanın önümüzdeki Haziran ayında Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başlaması bekleniyor. Bakalım bu durum firmanın geleceğine ne denli etki edecek. Bekleyip göreceğiz.

Samsung’tan Apple’a iPhone desteği