Xiaomi yeni pazarlara açılıyor!

xiaomi 2

Son dönemin gözde telefon markalarından biri olan Xiaomi, Avrupa’daki pazar ağını genişletmeye devam ediyor. Çinli üretici 2 Avrupa ülkesinde daha faaliyete geçecek.

Xiaomi Avrupa pazarına yöneliyor

2018 ilk çeyreğindeki akıllı telefon satış rakamlarına göre, Xiaomi en fazla telefon satan 4. şirket olmayı başarmıştı. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine oranla satışlarını ikiye katlayan şirket önemli bir sıçramaya da imza atmıştı.

Son birkaç yıldır globalleşme yönünde önemli adımlar atan Çinli üretici, geçtiğimiz günlerde halka açılacağını belirtmişti. Buradan gelecek olan paranın da pazar ağının genişletilmesinde kullanılacağı açıklanmıştı.

Aslına bakılırsa Xiaomi’nin öncelikli hedefi ABD pazarıydı. Fakat Trump hükümetinin Çinli üreticilere karşı takındığı tavır, şirket yöneticilerinin planlarını ertelemesine neden oldu. Malum, ABD’de uzun yıllardır önemli yatırımlar yapan Huawei ve ZTE gibi firmalara hiç de azımsanmayacak cezalar kesildi. Hatta ZTE’nin ABD’ye ihracatı 2020 yılına kadar askıya alındı. Doğal olarak böyle bir ortadam ABD pazarına girmek ticari riskler barındırdığı için Çin merkezli firma da rotasını Avrupa’ya çevirdi.

Ekran Resmi 2018 05 08 11.52.52

Avrupa’da da son derece geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Çinli üretici ilk iş olarak Fransa ve İtalya’da kurumsal olarak faaliyete geçme kararı aldı. Muhtemelen Fransa ve İtalya’yı diğer Avrupa ülkeleri de takip edecektir. Umarız bu ülkeler arasına Türkiye’de kısa süre içerisinde dahil olur. Keza ülkemizde de geniş bir Xiaomi kullanıcı kitlesi bulunmakta.

Çinli üretici Türkiye pazarına girecek mi?