Xiaomi 12 inceleme: Yeni amiral gemisi!

jsfr6

#İŞBİRLİĞİ

Xiaomi 12 ile karşınızdayız. Snapdragon 8 Gen 1 desteğiyle gelen ürün, Xiaomi’nin amiral gemilerinden ve en iddialı ürünlerinden bir tanesi. Aynı zamanda güçlü olduğu kadar şık da. Minimal yapısı, onu tek elde kullanıma uygun hale getiriyor ve böylelikle de pek çok amiral gemisinin arasından sıyrılabiliyor.

Xiaomi 12’yi kutudan çıkarıp elime aldığımda dikkatimi çeken ilk detay, minimal yapısı oldu. Hem çok güçlü hem de minimal yapıda telefonların sayısı çok da fazla değil. Günümüzde, ekran boyutlarının giderek büyüdüğünü de görüyoruz. Tabii ki bu kötü bir şey değil. Ama nispeten daha ufak ekran ve daha hafif yapıda telefonları tercih edenler de az değil.

Xiaomi 12, 8.16mm kalınlıkta ve 180 gram ağırlıkta. Güçlü metal çerçeveleri ve arka tarafta pürüzsüz bir yüzeyi var. Bu yüzey, hem göze hoş geliyor hem de kolay kolay parmak izi tutmuyor. Tabii daha sağlam ve temiz kullanım için şeffaf kılıfını kullanmanızı öneriyoruz. Zira arka yüzey, zaman zaman avuçta kaymalara yol açabilir.

Tabii arka tarafta ana kamera sisteminin dışa doğru çıkıntılı tasarlanması, ürünün sert bir zemine konumlandırırken de dikkatli hareket etmeniz gerektiğini gösteriyor.

Xiaomi 12 inceleme: Yeni amiral gemisi!

6.28 inç değerde Amoled ekranı bulunan Xiaomi 12, gelişmiş görüntüleme deneyimi sunuyor.

FHD+ çözünürlük, bu tip bir ekran boyutu için yeterli. Öte yandan, 120Hz tazeleme değerinin olması, ekrandaki detayların akıcı ve net sunulması demek. Bunlara ek olarak HDR10+ ve Dolby Vision gibi görüntüleme teknolojilerini de işin içine kattığımızda, canlı renkler ve net detaylarla dolu milyonlarca içeriğe erişim mümkün olacaktır.

Yanlardan hafif kavislendirilmiş olarak tasarlanan ekran, yumuşak kullanım hissi oluşturuyor. Kendi adıma konuşmam gerekirse, satın aldığım son 2 telefonun da ekranları yanlardan kavisliydi ve bu tip estetik detaylar hoşuma gidiyor.

Ekran başlığına son not olarak, ekrana yedirilmiş parmak izi okuyucu sensörün hızlı ve sorunsuz çalıştığını söyleyebiliriz.

Gücünü Snapdragon 8 Gen 1’den alan ürün, güncel oyun ve uygulamalar için en ideal tercihlerden bir tanesi.

Telefonda 8GB RAM ve 256GB dahili depolama unsurlarının da yer aldığını belirtelim. LPDDR5 RAM ve UFS 3.1 depolama teknolojileri sayesinde yüksek performans mümkün oluyor.

Android 12 işletim sisteminin bulunduğu telefon, ön yüklü olarak Facebook, Spotify ve TikTok gibi popüler uygulamaları da sunuyor.

Ürün, Geekbench 5 testinde tek çekirdekte 1233, çift çekirdekte de 3609 puan elde etti.
Sonrasında, Call of Duty gibi güzel grafiklere sahip bir online oyunu, en yüksek grafik ayarlarında, akıcı detaylarla oynayabildik.

Tabii bir süre oyun oynadıktan sonra cihazda ısınmalar gözlenebiliyor, ama rahatsız edici düzeyde olmadığını düşünüyoruz.

Xiaomi 12 inceleme: Yeni amiral gemisi!

Xiaomi 12, arka tarafta üçlü kamera sistemiyle geliyor

50+13+5MP’den oluşan kamera sistemi, geniş açılı çekimler ve bokeh efektli çekimler için ideal. 50MP değerdeki kamerada OIS, optik görüntü sabitleme özelliği de bulunuyor ve hareketli çekimlerde de net detaylar elde edilebiliyor; ister fotoğraf, ister video olsun.
Öte yandan, Xiaomi 12, 8K 24FPS değerde video çekebilen nadir akıllı telefonlardan bir tanesi. Bu da hem heyecan uyandıran hem de geleceğe yönelik bir yatırım olarak düşünebileceğiniz bir özellik.

Telefonumuzun ön kamerası 32MP değerde. HDR, bokeh efektli çekim ve ağır çekim gibi özelliklere yer veriliyor. Ayrıca, 1080p 60FPS değerde vloglar çekebilirsiniz. İyi ışıklı ortamlarda fotoğraf ve video çekim kalitesinden memnun kaldık.

Xiaomi 12, hızlı şarj destekli 4500mAh pile sahip.

Cihazı, kutuda beraberinde gelen 67w hızlı şarj adaptörüyle yaklaşık 45 dakikada tamamen şarj oluyor. Hem şarj değeri hem de bu değere destek veren adaptörün kutuda çıkıyor olması sevindirici.

Öte yandan, telefonun 50w kablosuz turbo şarj ve 10w çift yönlü kablosuz şarj gibi özellikleri de var. Görüldüğü üzere, seçenekler bol.

Peki bu telefonla ilgili başka nelerden bahsedebiliriz?

Örneğin, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6E ve NFC gibi gelişmiş kablosuz bağlantı teknolojilerine sahip. Bu teknolojiler yardımıyla güncel kablosuz kulaklıklardan yüksek performanslar alabilir, bir internet ağından kablosuz olarak yüksek performans alabilir ve temassız veri aktarımı gibi işlemlerle ilgilenebilirsiniz.

Ayrıca, Harman Kardon destekli çift hoparlör sistemi, size çoğu kez bir kulaklığa ihtiyaç duymadan kaliteli işitsel detaylar sunabilir.

Toparlamak gerekirse Xiaomi 12, şu an pazardaki iddialı Android modellerinden bir tanesi. Snapdragon 8 Gen 1 çipsetine sahip olması, zaten zirveye oynamasındaki en önemli faktör. Öte yandan, ufak boyutlarda tasarlanması ve tek elde rahat kullanılabilirliği, ürünün en önemli tercih sebeplerinden. Gerek ekran, gerekse de pil tarafında da sevindirici detaylar var. Kısacası o bir amiral gemisi modeli.

“Bu incelemesini yaptığımız ürün, ilgili marka tarafından kurumumuza sağlanmıştır.”

Huawei FreeBuds Pro 2 inceleme: Huawei’nin yeni amiral gemisi!