Amazon çevreci tutumunu korumaya çalışıyor

Amazon çalışanları, ırkçılık konusunda şikayette bulundu

Şirketin karbon ayak izini azaltma taahhüdüne rağmen, bugün yayınladığı yıllık sürdürülebilirlik raporuna göre Amazon’un emisyonları geçen yıl %18 arttı.

Amazon çevreci tutumunu korumaya çalışıyor. Pandeminin ikinci yılında çevrimiçi alışveriş artarken, şirket depolama operasyonlarının sayısını da hızla artırdı (hem de tüketici talebinin destekleyebileceğinden daha fazla şekilde). 2021’in tamamı için, şirketin faaliyetleri 71.54 milyon metrik tondan fazla karbondioksite eşdeğer bir salınım yaptı (karşılaştırma için, bu ABD hükümetinin 2019’da yaydığı miktarın bir buçuk katı.)

Amazon, Prime abonelerine hediyesini duyurdu!

Ancak bu sayı kuşkusuz ciddi bir eksik sayım. Amazon, Reveal’ın bu yıl bildirdiği gibi, depolarından ve lojistik ağından kaynaklanan emisyonları içerse de, şirket bir tür yasal boşluğu kullanıyor. Walmart ve Target gibi diğer perakendeciler sattıkları herhangi bir malla ilgili kirliliği hesaba katarken, Amazon yalnızca toplam satışların yaklaşık %1’ini oluşturan Amazon markalı ürünler için karbon emisyonlarını sayıyor. Üçüncü taraf satıcılar (yani, çevrimiçi pazarı aracılığıyla satılanların diğer %99’undan sorumlu olan kuruluşlar), bu satışların Amazon’un depolama yoluyla gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakılmaksızın, kendi karbon emisyonu muhasebesini bağımsız olarak gerçekleştirmeye bırakılıyor. Ancak bu işletmelerin çoğu muhtemelen zorunlu emisyon raporlaması için minimum eşiği karşılamıyor.

Amazon çalışanları, ırkçılık konusunda şikayette bulundu

Amazon çevreci tutumunu korumaya çalışıyor

Çevre uzmanları, Amazon’un operasyonlarının, özellikle de acele ve iki günlük nakliye seçeneklerinin muazzam iklim geçişi konusundaki endişelerini uzun süredir dile getiriyorlar. İlerleme olmamasına rağmen, Amazon’un 2040 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefi raporda belirtildi.

Amazon, kuantum ağ araştırmaları için bir merkez açıyor

Şirket, tüketici satışlarını geride bırakan bir oranda talepteki artışa ayak uydurmak için pandemi sırasında tedarik merkezleri ağını ikiye katladı. Amazon, 2022’nin ilk çeyreğinde, büyük kısmı daha fazla depo ve personel yatırımından gelen 3,8 milyar dolarlık net zarar bildirdi. Ancak şirket, siparişlerdeki düşüşün ortasında inşaat çabalarını azaltıyor gibi görünüyor. USA Today bugün Amazon’un 12 eyalette 18 depo inşasını duraklattığını veya geciktirdiğini bildirdi.

Spotify Türkiye fiyatlarına zam yaptı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir