Xiaomi 14 Ultra inceleme: Üst düzey mobil kamera deneyimleri!

xa s

#İŞBİRLİĞİ

Xiaomi 14 Ultra incelemesiyle karşınızdayız. Xiaomi’nin kamera sistemi tarafında Leica ile ortaklık yürüttüğü bu cihaz, an itibarıyla mobil kamera çözümlerinde en iddialı modellerden bir tanesi. Tabii hepsi bu değil. Tasarım malzemesinden kullanılan çipsete kadar başlı başına bir amiral gemisi modelden söz edebiliriz. İşte bu ürünün öne çıkan özellikleri.

Xiaomi 14 Ultra’nın ülkemizde beyaz ve siyah olmak üzere iki farklı renk seçeneği var. Beyaz renk, standart diyebileceğimiz tasarım detaylarıyla geliyor. Beyaz renk ise, arka yüzeyde yumuşak dokulu deri tasarım malzemesine sahip. Bu sayede hem avuçta güzel bir his oluşturuyor hem de premium detayları sonuna kadar sunabiliyor. Bize de deneyimleyebilmemiz için siyah rengi geldi.

Ürünümüz 9.2mm kalınlıkta ve yaklaşık 220 gram ağırlıkta. Evet, pek de ince ve hafif olduğunu söylemek güç ama bunun arkasında hem premium tasarım malzeme detayı hem de gelişmiş çoklu kamera kurulumu var. Arka tarafa bakıldığında, Leica ortaklığıyla hazırlanan kamera sistemi fazlasıyla dikkat çekici. Kullanmaya başlamadan önce bile ne kadar güçlü olduğunu size hissettirebiliyor.

Xiaomi 14 Ultra, gelişmiş kamera sistemiyle etkiliyor

Ürünün arka tarafında, dörtlü kamera sistemi var ve hepsi de 50MP değerde.

50MP geniş açılı ana kamera, OIS desteğiyle geliyor. Böylece hareketli çekimlerde dahi net sonuçlar elde ediliyor.

50MP değerdeki telefoto kamera, hem OIS hem de 3.2X optik zoom özelliğine sahip. Bunun anlamı, uzak mesafeleri yakına getirirken bile kalite kaybı olmadan, net detaylar yakalayabilirsiniz.

50MP değerdeki periscope kamera ise, hem OIS hem de 5X optik zoom sunuyor. Bu da daha uzak mesafelere, kalite kaybı olmadan erişebilmek demek.

50MP değerdeki ultra geniş açılı kamera ise, manzara ve kalabalık çekimler için ideal. Diğer pek çok geniş açılı kameraya kıyasla daha hızlı çalıştığını ve daha net detaylar verebildiğini söyleyebiliriz.

Kamera kurulumu gerçekten dikkat çekici. Hem iç hem de dış mekân fotoğraf çekimlerinde tatmin edici sonuçlar elde ettik. Tabii video çekim yetenekleri de gerçekten başarılı. İster vlog’lar, isterseniz de kısa filmler dahi çekebilirsiniz.

8K 30FPS, 4K 60FPS ve 1080p 60FPS gibi video çekim seçenekleri var. Sosyal medya paylaşımları için 1080p 60FPS gayet ideal. Daha iddialı videolar için 4K 60FPS’i seçebilirsiniz. 8K 30FPS değeri ise, çoğu telefonda göremediğimiz ve açıkçası geleceği müjdeleyen bir seçenek. Şu an yaygın bir kullanımı yok ama teknoloji ve video meraklıları için denemesi heyecan verici bir özellik.

Ön kameramız ise 32MP değerde ve bu kamerada da ilgi çekici özellikler var. HDR fotoğraflar çekebilir, 4K 60FPS değerde selfie videolar çekerek arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Evet, ön kamerada 4K çözünürlük, hem de 60FPS detayıyla olması gerçekten ilgi uyandırıyor.

Xiaomi 14 Ultra inceleme: Üst düzey mobil kamera deneyimleri!

6,73 inç Amoled ekran

Ekran, hem dokunuşlara hızlı cevaplar veriyor hem de iyi bir görüntüleme kalitesine sahip. Dış mekân kullanımlarında da tatmin edici bir parlaklık-belirginlik düzeyi var. Evet, maksimum 3000nit parlaklık değeri mevcut.

3200 x 1440 çözünürlük sunan bu LTPO Amoled ekran, aynı zamanda inç başına 522 piksel değer sunabiliyor. 120Hz tazeleme değeri sayesinde de iyi grafikli oyunlarda ve yüksek çözünürlüklü videolarda akıcı detayları sağlayabiliyor.

Dolby Vision ve HDR10+ gibi teknolojileri de barındıran ekran, aynı zamanda ayarlar kısmında da yapay zekâ desteğiyle görüntü iyileştirme seçeneklerine de sahip. Kısacası, mobil telefonlarda izledikleriniz ve oynadıklarınız için görüntü kalitesine önem veriyorsanız, Xiaomi 14 Ultra’nın sizi üzmeyeceğini düşünüyoruz.

Snapdragon 8 Gen 3 Mobil Platform’dan gücünü alıyor

Xiaomi 14 Ultra, gücünü Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisinden alıyor. Buna 16GB RAM ve 512GB dahili depolama eşlik ediyor. Kısacası hem oyun hem de uygulama çalıştırma performansı tarafında bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Call of Duty Mobile gibi güzel grafiklere sahip bir oyunu, maksimum grafik ayarları aktifken akıcı detaylarla oynayabildik. Aşırı ısınma ve donma gibi can sıkıcı detaylarla da karşılaşmadık.

Xiaomi 14 Ultra ‘ya 5000mAh pil ve hızlı şarj desteği

Ürünümüzde 5000mAh pil var ve tek şarj ile bir günü rahatlıkla geride bırakabilirsiniz. Tabii bu, gündelik kullanım için bahsettiğimiz bir detay.

Eğer yapay zekâ desteğiyle ekran görüntü kalitesinde iyileştirmeler yapar, 120Hz değerini aktifleştirir ve videolar gibi, oyunlar gibi detaylarla ilgilenirseniz, pil ömrü daha kısa sürede tükenecektir. Tabii burada güzel taraf şu ki ürünümüzün 90w hızlı şarj desteği var. Yani ihtiyaç duyduğunuzda, sadece yarım saatlik şarj ile pili tamamen doldurmanız mümkün.

Öte yandan, telefonumuzda kablosuz hızlı şarj desteği de var. Bu noktada 80w hızlı şarj değeri sunuluyor ve ürünü kablosuz olarak 46 dakikada tamamen şarj edebiliyorsunuz.

Xiaomi 14 Ultra ile ilgili daha fazla detayı, hazırladığımız inceleme videosunda bulabilirsiniz.

İyi seyirler.

Dreame Bot L10s Ultra robot süpürge inceleme