Ana Sayfa Genel Smart TV Teknolojisi Türk Teknolojisi İntevnet’e Mağlup Oldu

Smart TV Teknolojisi Türk Teknolojisi İntevnet’e Mağlup Oldu

Türk yazılım mühendisleri, 2,5 yıllık araştırma sonucunda akıllı kutuyu geliştirdi. Peki nedir bu kutuda olan. Smart Tv teknolojisi ve yayın sisteminin tüm özellikleri bu sihirli kutuda artık.

Microsoft, IBM ve Oracle gibi firmaların çözüm ortaklığı ile çalışmaları 2,5 sene devam eden akıllı kutu teknolojisi, ilk defa dört ayrı yayıncılık teknolojisini tek çatı altında topladı. Adı da çok ilginç bu teknolojinin “intevnet”.  Bu sistem sayesinde evler daha farklı mekanlara daha iyi bir yayın ve görsel teknolojiyle kavuşacaktır. Sinema, dershane, konser salonu, opera salonu gibi istediğiniz formatları evinizde bu teknoloji ile getirebilirsiniz. Peki bu teknolojiyle tek çatı altında toplananlar neler? Bunları kısaca söyleyelim. DVB S/S2, DVB/C, DVB/t, IPTV teknolojileridir. Bunların anlamı, bu akıllı kutuda pek çok gelişmiş uygulamanın bir arada bulunduğudur. Yani bir televizyondan daha öte bir teknoloji Türk mühendislerinin geliştirdiği akıllı kutu ile evlerinize gelecektir. Haberleşme, eğlence, multimedya, sağlık, eğitim, internet, data yönetimi, reklam yönetimi ve daha pek çok uygulama akıllı kutuda sizlerle olacaktır. Birde proje mühendisleri tarafından açıklanmayan yani sır olan uygulamalarda bu sistemle evlere geliyor. Daha ne gibi güzelliklerle karşılaşacağımız belli değil, tek yapmamız gereken bekleyip görmektir.

turk_muhendislerden_akilli_kutu_devrimi_h29899

İntevnet teknolojisinin Genel Müdürü Özbek Ekermen, yeni teknolojiyle alakalı bazı söyleşileri medyada yer alıyor. TV yayıncılığının daha etkili kullanılması gerektiğine inandıklarından böyle bir çalışmayı başlatma gereği duymuşlar. Bu sistem sayesinde artık TV’ler sade bir TV olmaktan çıkıyor. Ekermen’de buna değinmiş ve bilgisayara dönüşen bir TV ürettiklerini söylemiştir. Ayrıca, TV izlerken aynı zamanda sosyal medyada dolaşıp, ileti gönderilebilecek bir TV teknolojisi ürettiklerini söylemiş. Tabi bunlar basit özellikler. Sır gibi saklanan daha ayrı özellikleri var. Onun dışında internette ne yapabiliyorsanız bilgisayar üzerinden, bu akıllı kutularda da yapacaksınız. Ama bunu sakın internetin bağlantı geleneğini değiştiren bir teknoloji olarak algılamayın. Bunun pek çok ekonomik kazanımları olacaktır. Tabi TV izleme kültüründe de değişiklikler meydana getirecek bir sistem olduğu Ekermen tarafından söyleşilerinde bahsedilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting