WWDC’nin yıldızı karma gerçeklik gözlüğü olacak

macbook air

Apple merakla beklenen etkinliği WWDC için son hazırlıklarını yapıyor. 5 Haziran’da başlayacak olan geliştirici konferansının sloganı “Yeni dünyaları kodla” oldu. Bu slogan karma gerçeklik gözlüğü ve gözlüğün işletim sistemi xrOS’nin olacağını bir kere daha ortaya koydu. İşte konuyla ilgili detaylar…

Apple’ın uzun zamandır AR/VR veya bildiğimiz adıyla karma gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığı biliniyor. Aylardır farklı kaynaklardan yeni cihazın WWDC 2023’te tanıtılacağı iddiaları ileri sürülmüştü. Apple’ın Yeni Zelanda ve birkaç ülkede gözlüğün işletim sistemi olan xrOS için marka başvurusu yapması, bununla birlikte Mark Gurman ve Ming-Chi Kuo gibi Apple’a yakın isimlerin gözlüğün yüksek ihtimalle WWDC’de tanıtılacağını söylemesi, etkinliği daha dikkat çekici hale getirdi. Son olarak teknoloji devi WWDC 2023’ün sloganının “Yeni dünyaları kodla” olduğunu açıkladı. Bu slogan AR/VR gözlüğünün duyurulacağını ortaya koyuyor.

karma gerçeklik gözlüğü

Etkinlikte UploadVR ve Road to VR isimli iki medya kuruluşu da davet edildi. Bu isimler, artırılmış/sanal gerçeklik hakkındaki gelişmeleri haber verip, analizler yapıyorlar. İki özel konuğun WWDC’de olması diğer bir kanıt.

Raporlananlara göre cihazdaki kameralar, gerçek dünyayı artırılmış gerçeklik etkisiyle birlikte gözlüğün dahili ekranına yansıtacak. Karma gerçeklik, fiziksel ve dijital nesnelerin birlikte görüntülediği ve etkileşimde bulunduğu bir ortam sunuyor. Gerçek dünya içeriği ve sanal içeriği birleştiriyor.

Karma gerçeklik gözlüğü Apple’ın diğer ürünlerine kıyasla deneysel ve alışılmadık bir cihaz olacak. Cihaz bele monte edilen pilden güç alacak. Söylenenlere göre FaceTime, Apple Fitness+ ve oyunlar gözlüğün başlıca üç kullanım alanı olabilir.

Tüm detayları ise WWDC 2023 konferasında öğreneceğiz. Etkinlikte iOS 17, iPadOS 17, macOS 14, watchOS 10 ve tvOS 17 işletim sistemleri tanıtılacak. Yeni MacBook Air’ın da WWDC’de görücüye çıkması bekleniyor.

Bluesky şimdiden 100 bin kullanıcıya ulaştı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir