Ünlü otomobil üreticisi beklenmedik kararı ile şaşırttı

İkinci el otomobil otomotiv pazarı

Fransa merkezli otomobil üreticisi Renault, bazı modellerinin üretimini sadece siyah ve beyaz renkte yapma kararı aldı.

Ünlü otomobil üreticisi beklenmedik kararı ile şaşırttı. Bildiğiniz gibi koronavirüs ile beraber teknoloji sektörü de ciddi yaralar aldı. Pandeminin en önemli etkilerinin başında ise çip krizi geliyor.

Renault Austral

Çip krizi yüzünden özellikle otomobil üretiminde ciddi problemler yaşanmış, bu da hem sıfır hem de ikinci el arabaların fiyatları artış göstermişti. Bu kriz yavaş yavaş aşılmaya çalışılırken, şimdi de Rusya – Ukrayna krizinin olumsuz etkilerini yaşıyoruz. İşte tam da bu esnada sıfır otomobil üretiminin düşmesini engellemek isteyen Renault yetkilileri, önemli bir karar aldı.

Renault Austral

Ünlü otomobil üreticisi beklenmedik kararı ile şaşırttı

Fransız marka Renault, piyasa genelinde üretimin yeniden azalacağı beklentileri üzerine harekete geçti. Normal şartlar altında bir aracı 5 ay içerisinde teslim eden marka, siyah ve beyaz arabalar için bu süreyi 30 güne kadar indirebiliyor. Siyah ve beyaz renklerde çok daha hızlı şekilde teslimat sağlayabilen Renault, bazı modelleri için sadece siyah ve beyaz renk seçeneğini tüketicilere sunmayı planlıyor.

Renault

Diğer markalar ise bu durumun satış rakamlarını düşürmesinden dolayı endişeli. Volkswagen, Seat, Skoda, Audi, Mercedes gibi markaların bu projeye yaklaşmakta temkinli olduğu öğrenilirken bazı şirketlerin renk sayısını 6 yerine 3 olarak belirleyebileceği de gelen haberler arasında. Bu yaz piyasa beklentileri, sıfır otomobil satışlarının yüzde bir düşeceği yönünde. Bakalım sıfır araç piyasası önümüzdeki süreçte nasıl bir hale gelecek? Bekleyip göreceğiz.

TikTok, gençlerin yayınlarından bazı videolara yaş kısıtlaması getirecek