Ana Sayfa Genel Uber Türkiye’de yeniden hizmet vermeye başladı: Sarı taksilerin tepkisi ne oldu?

Uber Türkiye’de yeniden hizmet vermeye başladı: Sarı taksilerin tepkisi ne oldu?

13 Ocak 2021 itibariyle Uber Türkiye’de yeniden hizmet vermeye başladı. Peki bu sefer nasıl bir hizmet anlayışı olacak? Uber tamamen serbest olacak mı?

Tüm dünyada son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan Uber, Türkiye’de yeniden hizmet vermeye başlıyor. Özellikle de sarı taksilerin buna nasıl bir tepki vereceği merak ediliyordu. Gelen son detaylara göre işler biraz karışacak gibi görünüyor.

Uber tarafından yapılan açıklamalarda, “Tüm İstanbullular’a tekrar merhaba!” denilerek başlandı. Erişim engelinin kalktığını Twitter üzerinden duyuran şirket, böylece yasal bir şekilde hizmet verme yetkisine sahip oldu.

Uber yeni yılda yeni kurallarla geliyor

Ulaşım alanında hizmet veren Uber, son dönemlerde eleştiri oklarının merkezindeydi. Özellikle de taksiciler Uber platformuna karşı sert tavır aldı. Tüm bunlara rağmen Uber istifini bozmadı. Dava süreci başladı ve Uber için erişim engeli geldi.

Uber Türkiye’de yeniden hizmetUber hem vatandaşlar için iyi bir gelir sağlıyor hem de uygun fiyatlı ulaşım imkanı sunuyordu. Ayrıca taksicilerin bazı olumsuz tavırlarından memnun olmayan halk, Uber’e yönelmeye başladı. Bu durum karşısında taksiciler eylemler yaptı uygulamanın Türkiye’de kullanımını yasaklatmak istedi. Sonuç olarak taksiciler kazandı ve Uber ülkeyi terketmek zorunda kaldı.

Taksicilerin bu savaşta kazanmasının en büyük nedeni sayıca üstün olmalarıydı. Onların sayısal üstünlüğü davada öne geçmelerini sağladı. Şimdi ise mahkeme kararı bozuldu ve Uber yeniden Türkiye’de. Ancak uygulamada sadece sarı taksi sahipleri hizmet verebilecek. Yani Uber sürücüleri sarı taksi şoförlerinden oluşacak. Buna rağmen taksi şoförleri dernekleri Uber’e karşı olumsuz tepki göstermeye devam ediyor.

Peki siz Uber yasakları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce uygulamanın yeniden erişime açılması gerekiyor muydu? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting