Ana SayfaGenelTürkiye'de aşılama hızı yeterli mi? Bilim insanları açıkladı

Türkiye’de aşılama hızı yeterli mi? Bilim insanları açıkladı

Türkiye’de aşılama hızı ile ilgili bazı açıklamalar yapıldı. Kimleri bunun yetersiz olduğunu düşünürken bazıları herhangi bir sorun görmüyor. Konuyla ilgili söz bilim insanlarında. İşte merak edilen tüm detaylar.

Türkiye’de aşılama hızı büyük tartışma konusu. Ayrıca vaka ve ölüm sayıları da ciddi miktarda artış gösterdi. Bunun üzerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edecek tam kapanma süreci başladı. Mevcut süreç devam ederken aynı zamanda aşılama ile ilgili bazı tartışmalar ortaya çıktı. Kimileri yeterli hızda olunmadığını düşünüyor. İşin aslına bakacak olursak toplumun büyük bir bölümü bu fikirde.

Hem Sağlık Bakanlığı hem de bilim kurulu üyeleri aşılama sürecinin hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade ediyor. Hatta konuyla ilgili konuşan Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu üyelerinden bazıları toplumsal bağışıklık için çok az bir zaman kaldığını ifade etti.

Birkaç ay içerisinde aşılama tamamlanabilir

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalarda toplumsal bağışıklık için yüzde 60 oranının yeterli olduğu ifade ediliyor. Bu rakama ulaşan toplumlarda bağışıklık yeterli görülüyor. Toplumun yüzde 72 gibi bir bölümünün aşılanması ise toplumsal bağışıklığın kesin bir şekilde sağlandığını gösteriyor.

Türkiye'de aşılama hızı

Genel olarak bakıldığında Türkiye’de 18 yaş altı 23 milyon genç olduğu görülüyor. Buna göre yaklaşık olarak en az 60 milyon 18 yaş üstü vatandaş bulunuyor. Onların aşılanması ise güz dönemine kadar tamamlanmış olacak. En azından bilim kurulu üyeleri böyle bir hedef koydu.

Hindistan koronavirüs mutasyonu Türkiye’ye bulaştı: Etkisini göstermeye başladı

18 yaş üstüne aşı yapılması ile birlikte toplumsal bağışıklık için gerekli olan yüzde 60 hedefinin birkaç ay içerisinde tutacağı söylenebilir. Ancak aşıların etki süresi düşünüldüğünde çok daha hızlı bir strateji izlenmesi yararlı olacaktır. Bildiğiniz üzere bu aşılar geçici bir bağışıklık kazandırıyor. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting