Ana SayfaGenelTürk halkı kaç saat TV izliyor?

Türk halkı kaç saat TV izliyor?

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de, dünya ortalamasının 2 katı kadar televizyon izleniyor.

Türkiye halkı kaç saat TV izliyor? Televizyon günlük hayatımızın hala önemli bir parçası. Her kadar önce bilgisayar ve telefon daha sonra ise internetin yaygınlaşmasıyla birlikte günden güne güç kaybetse de, Televizyon İzleme Araştırmaları Anonim Şirketi (TİAK) tarafından yapılan araştırma, hala Türk izleyicisinin televizyonlara dünya ortalamasının 2 katı kadar vakit ayırdığını gösteriyor.

Açıklanan verilere göre, dünya genelinde televizyon izleme süresi günlük 2 saat 54 dakika. Aynı verilerin Türkiye için sonuçlarına baktığımız zaman ise ortalamanın 4 saat 33 dakika olduğunu görüyoruz. Sonuçlardan da anlaşılacağı üzere ülkemizde dünya genelinin neredeyse 2 katı oranında daha fazla televizyon izleniyor.

tvOS 15 çıktı

Türkiye halkı kaç saat TV izliyor?

Biraz daha detay verecek olursak, 2020 verilerine göre hafta için en çok Çarşamba günü, tüm haftada ise en çok Pazar günü televizyon izliyoruz. Bunun anlamı, dünya genelinde gezme, ailecek zaman geçirme günü olarak tanımlanan Pazar günü, ülkemizde daha çok televizyon izleme fırsatı olarak görülüyor.

İzlenme saatlerine baktığımız zaman burada aslında şaşılacak bir veri olmadığını görüyoruz. Nitekim, ülkemizde en çok televizyon izlenilen saatler akşam 8-11 arası. Bu da iş çıkış saatinin evde geçirilmesi ve akşam ailecek televizyon izleme kültürümüzün halen kendini koruduğunu gösteriyor. Muhtemelen bu araştırma 4-5 yıl önce yapılmış olsa, çok daha farklı sonuçlar ortaya çıkardı. Bununla birlikte bir sonraki yılın verilerini de büyük bir merakla bekliyoruz.

GTA The Definitive Edition sorunlu çıkış yaptı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting