Ana SayfaGenelTSMC Rusya için defteri kapadı

TSMC Rusya için defteri kapadı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi üzerine başlayan ambargo furyası her ne kadar hız kesmiş olsa da, bu listeye dahil ülke sayısı artmaya devam ediyor.

TSMC Rusya için defteri kapadı. Rusya, Şubat ayında başlattığı operasyonlarla Ukrayna’ya savaş açmış ve fiili olarak bu ülkeyi işgal etmeye başlamıştı. Tabi dünya genelinde Rusya’ya karşı sert tepkiler gecikmedi ve bir anda bu ülke dünyanın geri kalanından izole edilmeye başlandı. Her ne kadar üzerinden 4 ay gibi bir süre geçmesinin etkisiyle savaş eskisi kadar gündemimizi meşgul etmese de, Rusya’nın Ukrayna işgali devam ediyor.

Apple tedarikçisi TSMC, akıllı telefonlara olan talebin yavaşladığına inanıyor

Bununla birlikte dünya genelinde daha önce Rusya’ya karşı herhangi bir yaptırım kararı almayan ülkeler de, sürenin bu kadar uzaması ve Rusya’nın geri adım atmamasından rahatsız olarak ambargo listesine adlarını yazdırmaya devam ediyor. Bu listeye dahil olan son isimse Tayvan oldu.

tsmc

TSMC Rusya için defteri kapadı

Eğer teknoloji dünyasıyla içli dışlı değilseniz, Tayvan’ın Rusya’ya ambargo uygulamasının ne kadar önemli bir şey olduğunu anlayamayabilirsiniz. Ancak şöyle izah edelim. TSMC yani Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, isminden de anlaşılacağı üzere Tayvanlı bir yarı iletken üreticisi ve bu alanda dünya genelinde bir numara. Tabi yarı iletken ve çip üretiminde önde gelen ve Tayvan menşeili olan tek şirket TSMC de değil.

TSM ve Samsung 3NM'nin geliştirilmesinde önemli sorunlar yaşıyor

İşte Tayvan Ekonomik İşler Bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre, artık hiçbir Tayvanlı şirket Rusya ve Belarus’a teknoloji ihraç edemeyecek. Bu durum ise her iki ülkeyi de sanıldığından çok daha zor bir duruma düşürecek. Çünkü bir taraftan akıllı telefon, tablet, bilgisayar, otomobil gibi sektörler için hayati önem taşıyan nihai teknoloji ürünleri artık bu işin başkenti olan Tayvan’dan alınamayacakken, diğer taraftan bu yasaklar yüzünden yerli üretim de büyük sekteye uğrayacak. Bakalım Rusya cephesinden bu açıklamalara bir yanıt gelecek mi?

Sosyal medya yasası Google ve Meta tarafından tepkiyle karşılandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting