TOGG test araçları ile görücüye çıkıyor

togg

Ülkemizin en önemli yatırımlarından biri olan yerli otomobil TOGG’da artık geri sayım resmen başladı. İşte son gelişmeler.

TOGG test araçları ile görücüye çıkıyor. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu yani bilinen ismiyle TOGG tesislerindeki çalışmalarda sona gelindi. Yerli otomobilleri üretecek olan fabrikaların inşası ve bu araçların üretiminde kullanılacak akıllı robotların üretim / montajı aşamalarında sona gelindiği açıklanırken, sürecin %98’inin tamamlandığı belirtildi.

Peki bu oran neyi ifade ediyor? Tüm fabrikasyon sürecinin %98 oranında tamamlanmış olması demek, çok yakında deneme üretimlerine başlanabileceğini göstermektedir. Zaten TOGG’dan yapılan açıklamalarda da Temmuz ayı itibariyle deneme üretimi safhasına geçileceği belirtilmişti.

togg

Eğer her şey planlandığı gibi giderse, 2022 yılının son çeyreğinde TOGG üretiminde seri üretime geçileceği öngörülüyor. Bunun anlamı ise, vatandaşlar uzun yıllardır hasret kaldıkları yerli otomobillere ulaşma imkanına kavuşacaklar. Peki ama gerçekten ilk etapta C-SUV olarak piyasaya sürülecek olan TOGG marka otomobiller, ülke vatandaşları için kolayca ulaşılabilecek seviyelerden satışa sunulabilecek mi?

Yerli otomobil TOGG

TOGG test araçları ile görücüye çıkıyor

TOGG’un en önemli iki özelliği hem tamamen elektrikli olması hem de kasa tipi itibariyle SUV sınıfına girmesi. Önce elektrikli olma özelliğini ele alacak olursak, ülkemizde bu kategorideki  yani tamamen elektrikle çalışan araçlar içerisinde en uygun model 729.900-TL’lik fiyatıyla Renault ZOE. Ancak bu araç bırakın SUV’u, klasik hatchback’ler için bile küçük sayılabilecek bir model.

togg 2

SUV sınıfına baktığımız zaman ise, TOGG’un vadettiği donanım ve iç mekan özelliklerine sahip içten yanmalı motora sahip modellerin bile en az 1,2 milyon liradan başladığı görülüyor. Eğer TOGG kategorisinin aynısına yani tamamen elektrikli motorlara baktığımız zaman fiyat daha da yükseliyor.

Bu şartlar altında eğer TOGG gerçekten 700.000-TL altında bir fiyata satışa sunulabilirse bu vatandaşlar için gerçek bir alım fırsatı olabilir. Bununla birlikte fiyat bir de 500.000-TL’nin altına inerse işte o zaman peynir ekmek gibi satılacağından emin olabiliriz. Burada asıl soru ise şu, TOGG gerçekten fiyat olarak bu seviyelere inebilir mi?

vivo X80 Lite bu yıl satışa çıkacak