TikTok platformunda yanlış bilgilerle mücadele ediyor!

TikTok hakkında şok iddia! Bazı hesaplar torpilli

TikTok, yanlış bilgilerle savaşmaya yabancı olmasa da, sorun düşündüğünüzden daha kötü olabilir. Şirketin bünyesinde son dönemlerde yanlış bilgiler eskiye göre fazlasıyla artmış durumda. İşte tüm detaylar.

AP’nin bildirdiği gibi, NewsGuard’daki internet güven araştırmacıları, ana haber konuları için örneklenen arama sonuçlarının neredeyse yüzde 20’sinin yanlış bilgi içerdiğini iddia eden bir rapor yayınladı. Sahte iddialar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden COVID-19 aşılarına ve 6 Ocak 2021’de ABD Başkenti’ne yapılan saldırıya kadar uzanan konuları kapsıyor.  NewsGuard ayrıca, zararsız sorular sormanın yanlış bilgilerle dolu önerilere yol açabileceğini de buldu. Uygulamada “İklim değişikliği” konusunu aramaya başladığınızda dahi TikTok, iklim bilimi reddi ile ilgili aramalar sunuyor. Araştırmacılara göre, sonuçlar Google’dan daha kutuplaştırıcı olabilir.

TikTok platformunda yanlış bilgilerle mücadele ediyor!

TikTok’tan yorum istendi. Bir sözcü NewsGuard’a yaptığı açıklamada, sosyal medya devinin “zararlı yanlış bilgilere” izin vermediğini ve bunu platformdan çektiğini söyledi. “TikTok, yanlış bilgileri ortadan kaldırma noktasına geldi. Örneğin, yılın sonuna kadar 2020 ABD başkanlık seçimleriyle ilgili yaklaşık 350.000 videoyu kaldırdık. Şirket, videoları görüntülemek için AI kullanıyor ve işaretlenen klipleri otomatik olarak siliyor veya insan moderatörlere gönderiyor” ifadeleri kullanıldı. Rapor TikTok için kötü bir zamanda geliyor. Operasyon şefi Vanessa Pappas, sosyal ağların ulusal güvenlik üzerindeki etkilerini araştıran bir Senato duruşmasında bugün diğer şirketlerin yöneticileriyle birlikte ifade verecek. Bu kapsamda popüler uygulamanın da başı belaya girebilir.

SpaceX’in uydu interneti Starlink yedi kıtaya yayıldı