Ana SayfaGenelTikTok verileri yabancılarla paylaşılacak: Bütün Asya bizi izleyecek

TikTok verileri yabancılarla paylaşılacak: Bütün Asya bizi izleyecek

TikTok verileri yabancılarla yakında paylaşılacak. Konu ile ilgili çok ciddi bir tartışma var. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

TikTok verileri yabancılarla normal şartlarda paylaşılmıyor. Yani Avrupalı kullanıcıların verilerine Asyalı kullanıcılar bakamıyor. Burada bahsedilen elbette video veya diğer içerikler değil. Mesela paylaşılan herhangi bir video veya içerik tüm dünyada görülebiliyor. Ancak kullanıcı verilerini farklı sunucularda saklıyorlar.

TikTok verileri yabancılarla

Bu işlem sayesinde Avrupa ve Asya arasındaki veri gizliliği sağlanmış oluyor. İşin aslına bakacak olursak bu daha çok ABD tarafından istenmişti. Mesela ABD kendi kullanıcı verilerinin Çin tarafından görülmesini istemiyor. Şimdilerde TikTok tarafından alınan yeni bir karar bu durumu değiştirebilir.

TikTok verileri yabancılarla paylaşım halinde olacak

Veri erişilebilirliği ile ilgili bazı yeni değişiklikler geliyor. TikTok tarafından getirilen bu değişiklikler büyük bir tartışmaya yaratacak gibi görünüyor. TikTok Avrupa Gizlilik Başkanı Elaine Fox bazı açıklamalar yaptı. Avrupa Birliği, İsviçre ve Birleşik Krallık gibi ülkelerin verilerinin Asya tarafından görülebileceği belirtildi.

TikTok verileri yabancılarla

Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD normal şartlarda veri gizliliğine çok dikkat ediyor. Bu nedenle ABD verilerinin asla Asya’ya taşınmaması gerekiyor. Bu durumun farkında olan TikTok ABD sunucularına karışmayacak. Fakat Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık sunucuları Asya merkezli sunucular tarafından da görülebilecek.

TikTok kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya

Bu gelişmeler nedeniyle TikTok kapanma tehlikesi geçiriyor. İşin aslına bakacak olursak burada ABD devreye girebilir. Özellikle TikTok gibi platformlara ABD çok büyük bir tepki gösteriyor. Bu onun eline koz verecek.

IMEI kayıt ücreti telefondan pahalı olacak!

TikTok verileri yabancılarla paylaşılmaya hazırlanırken Türkiye için henüz karar verilmedi. Açıkçası bu veri paylaşım işleminin Türkiye’yi hangi ölçüde ilgilendireceği tam olarak bilinmiyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting