TikTok ortadan kaldırılma ihtimaline sahip: Uygulamayı silecekler

TikTok ortadan kaldırılma

TikTok ortadan kaldırılma ihtimali ile karşı karşıya. Özellikle son dönemlerde platformun çok ciddi tepki aldığı zaten biliniyordu. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

TikTok ortadan kaldırılma tehlikesine sahip. Bazı sosyal medya platformları diğerleri ile kıyaslandığında çok daha fazla tepki topluyor. TikTok bunlar içerisinde en fazla ön planda çıkanı oldu. Google ve Apple ise yoğun baskı altında. Her iki şirketin Tiktok platformunu kendi mağazalarından kaldırması isteniyor.

TikTok ortadan kaldırılma

ABD federal iletişim komisyonu tarafından bir çağrı ortaya atıldı. Bu çağrıda Google Play Store ve App Store gibi platformlardan TikTok uygulamasının kaldırılması talep edildi. Donald Trump bu uygulamadan nefret ediyordu. Onun bayrağını yeni hükümet almış gibi görünüyor.

TikTok ortadan kaldırılma tehlikesi yaşıyor

ABD ile TikTok şu anda karşı karşıya geldi. ABD federal iletişim komisyonu, Google ve Apple gibi markaların uygulama mağazalarına süre verdi. Belirli bir tarihe kadar TikTok uygulamasının mağazalardan kaldırılması ile ilgili cevap verilecek. Eğer her iki şirket bu talebe uymazsa beklenmeyen gelişmeler yaşanabilir.

TikTok ortadan kaldırılma

Özellikle şu sıralar TikTok çok zor bir dönemden geçiyor. Birçok kişi Çin hükümeti tarafından TikTok verilerinin ele geçirildiğini söylüyor. Yani uygulama ile paylaşılan tüm veriler aslında Çin hükümetinin eline geçiyor. Bu durum aynı zamanda büyük bir güvenlik zaafiyeti yaratıyor.

TikTok verileri Çin ile paylaşılıyor

Geçtiğimiz günlerde Çin merkezli uygulama devi skandal açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalara göre ABD’li kullanıcıların verileri Çin ile paylaşılıyor. Aslında sadece bu bile uygulama hakkında baskı kararının ortaya çıkmasına neden oldu. ABD federal iletişim komisyonu bu işin peşini kolay kolay bırakmayacak.

Çin, TikTok sayesinde Amerikalıların verilerini topluyor

Çin hükümeti büyük oranda veri depoluyor. Bu veriler ile ABD’li vatandaşlar ve şirketler üzerinden çalışma yürütebilir. Hatta bilgisayar korsanları bile işin içerisine girebilir. Yani ABD yaşanabilecek gelişmelerden çok büyük kaygı duyuyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.