Ana SayfaGenelTikTok üç ayda 113 milyon video sildi

TikTok üç ayda 113 milyon video sildi

TikTok, bu yıl nisan-haziran ayları arasında 113 milyondan fazla videoyu, kullanım şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle sildiğini açıkladı.

Bildiğiniz gibi TikTok bugün özellikle gençler arasında en çok kullanılan uygulamalardan biri haline gelmiş durumda. Öyle ki Instagram ve YouTube gibi devler bile onun özelliklerini taklit etmeye çalışıyor. Uygulamanın bu kadar popüler hale gelmesi, içerik üreticilerini de buraya çekiyor. Sonuç olarak uygulamadaki videoların sayısı hızla artıyor. Ancak artan bu video sayısı ve uygulamanın eskisinden çok daha göz önünde olması, daha sıkı bir moderasyon ihtiyacını da beraberinde getiriyor. TikTok’un sahibi olan ByteDance şirketi de başını ağrıtacak içeriklere geçit vermemek için sıkı bir moderasyon uyguluyor.

Bu mali çeyreğin şeffaflık raporunu açıklayan ByteDance, bu yıl nisan-haziran ayları arasında 113 milyondan fazla videoyu uygulamadan kaldırdıklarını açıkladı. 113 milyon, bu üç aylık dönemde platforma yüklenen toplam videoların sadece yüzde 1’lik bir kısmını oluşturuyor olsa da bu kadar çok videonun silinmiş olması, şirketin kurallarını ihlal eden videolara karşı artık daha az müsamaha gösterdiğini gösteriyor.

TikTok yeni artırılmış gerçeklik özelliğini duyurdu

Silinen 113 milyon video arasında başlıca silinme sebebi 18 yaşından küçük kişilere dair kuralların çiğnenmesiydi. Silinen 113 milyonun yüzde 44’ünün bu sebeple silindiği söyleniyor. Öne çıkan diğer silinme sebepleri arasında illegal maddelerin kullanımı, çıplaklık ve cinsel aktivite yer alıyor.

Öte yandan şirket videoları ayıklamak için gitgide daha çok yapay zekaya bel bağlıyor. 113 milyonun yaklaşık 48 milyonunun yapay zeka tarafından tespit edilip silindiği açıklandı. Ayrıca silinen videoların yüzde 96’sının herhangi bir kullanıcı tarafından rapor edilmesine gerek kalmadan silindiği söyleniyor ki bu da platformda moderasyonun ne kadar sıkılaştığının göstergesi.

Nier Automata animesi geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting