TikTok hakkında şok iddia! Bazı hesaplar torpilli

TikTok hakkında şok iddia! Bazı hesaplar torpilli

Forbes’a göre, TikTok geçen yıl en popüler kullanıcılarına özel bir muamele sağlamış. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

Şirketin 5 milyondan fazla takipçisi olan hesaplar için ayrılmış “içerik oluşturucu etiketleri” isimli etkinliğinden bazı sızıntı haberler gelmeye başladı. Bu kapsamda Eylül 2021 toplantısının bir ses kaydı yayınlandı. Çoğu içerik oluşturucusu ve ünlüler TikTok tarafından  biraz torpille karşılanmış diyebiliriz. Şirketin, bu hesaplara farklı davrandığını gösteren bir denetleme raporu sızdırıldı. Zira platformda bazı içerikler sakıncalı olarak işaretlenerek paylaşılmıyor ancak bazı profillerde normalde yasak sayılan bazı videolar yine de paylaşılmış.

TikTok hakkında şok iddia! Bazı hesaplar torpilli

Forbes’a göre, toplantı sırasında TikTok’un Güven ve Güvenliğine sahip bir çalışanın söylediğine göre biraz daha hoşgörü sağlanıyor. Şirket, web sitesinde Topluluk Kurallarının “TikTok’taki herkes ve her şey” için geçerli olduğunu belirtiyor, ancak bazı hesaplar  bu kurallardan ayrı tutuluyor gibi görünüyor.

Şirket, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Şirketin bir sözcüsü Forbes’a “5 milyondan fazla takipçisi olan hesapları denetleme konusunda daha yumuşak değil” dedi ve takipçi sayılarına dayalı denetleme kuralları olmadığını ekledi. Rapor doğruysa platform, en etkili ve güçlü kullanıcılarına farklı davranan ilk şirket olmayacak. 2021’de The Wall Street Journal, Meta’nın XCheck sisteminin milyonlarca yüksek profilli Facebook ve Instagram kullanıcısının kurallarının dışına çıkmasına nasıl izin verdiğini detaylandırmıştı. Raporda açıklanan bir olayda sistem, Facebook moderatörlerinin Brezilyalı futbol yıldızı Neymar’ın kendisini cinsel saldırı ile suçlayan bir kadının paylaştığı çıplak fotoğraflarını kaldırmasını “engellediği” ortaya çıkmıştı.

James Webb Uzay Teleskobu’ndan etkileyici Neptün fotoğrafı geldi