Ana SayfaGenelVR kulaklık takan hastalar daha az anesteziye ihtiyaç duyuyor!

VR kulaklık takan hastalar daha az anesteziye ihtiyaç duyuyor!

Sanal gerçekliğin ameliyat sırasında ağrıyı hafifletebileceğine dair daha fazla kanıt çıkmaya başladı. MIT News, Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi araştırmacıları VR kulaklık takan hastaların el ameliyatı sırasında daha az anesteziye ihtiyaç duyduğunu gösteren bir çalışma yayınladı. İşte detaylar.

Ortalama bir hasta sakinleştirici propofole saatte 750.6 miligram ihtiyaç duyarken, rahatlatıcı VR içeriğine (meditasyon, doğa sahneleri ve videolar gibi) bakan insanlar sadece 125.3 miligrama ihtiyaç duyuyor. Ayrıca  bu hastalar anestezinin etkisinden daha erken iyileştiler ve anestezi sonrası üniteden 75 dakikaya karşılık ortalama 63 dakika sonra ayrıldılar. Teknoloji geliştikçe hayatımıza etki alanlar da gelişmeye ve çoğalmaya devam ediyor diyebiliriz. Bu kapsamda ameliyat hastalarına da bazı iyi haberler var.

VR kulaklık takan hastalar daha az anesteziye ihtiyaç duyuyor!

Bilim insanları, VR kullanan hastaların, diğer hastalara kıyasla tüm dikkatlerini çekecek olan acıdan uzaklaştırdığını iddia ediyor. Bununla birlikte, araştırmacılar ayrıca, kulaklık takanların, VR’nin yardımcı olmasını bekleyerek ameliyathaneye gitmiş olabileceklerini ve potansiyel olarak sonuçları çarpıtabileceklerini de kabul ettiler. Yani diğer bir deyişle psikolojik olarak iyi sonuç almayı bekledikleri için de iyi sonuç aldılar.

Beth Israel Deaconess’in ekibi, bu plasebo etkisini ortadan kaldırabilecek denemeler planlıyor. Bir takip denemesi, kalça ve diz ameliyatı geçiren hastalarda VR’nin etkisini  ölçecek. Fransa’daki St. Jospeph Hastanesi’ndeki gibi geçmiş deneyler, teknolojinin hastaları yatıştırmaya yardımcı olabileceğini göstermişti. Böylece hastalar daha az acı çekebilir ve eve daha erken dönebilir. Bu arada hastaneler anestezik malzemelerinden en iyi şekilde yararlanabilir, ücretsiz iyileşme yatakları yapabilir ve bekleme sürelerini azaltabilir.

 

James Webb Uzay Teleskobu’ndan etkileyici Neptün fotoğrafı geldi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting