TikTok denetleme girdi! Sağlık üzerindeki etkileri incelenecek

TikTok denetleme girdi! Sağlık üzerindeki etkileri incelenecek

İnsanlar son birkaç yılda akın akın TikTok platformuna geçti. Ancak sosyal medya devinin potansiyel sağlık etkilerine ilişkin araştırmalar devam etmedi. Ancak bu durum değişecek gibi. İşte detaylar.

TikTok şu anda 1 milyardan fazla kullanıcısı olmasına rağmen, halk sağlığı araştırmacıları, platformun (çoğunlukla genç) kullanıcıları üzerinde sahip olabileceği sağlık etkileri hakkında çok az şey biliyor. Bu endişe verici, çünkü araştırmacılar sosyal medya platformlarının özellikle bazı genç ve ergen gruplarının sağlığına zararlı olabileceğini biliyorlar.

TikTok denetleme girdi! Sağlık üzerindeki etkileri incelenecek

London School of Hygiene & Tropical Medicine‘de bir sağlık politikası araştırmacısı olan Marco Zenone, “Platform çok büyük, ancak bununla ilgili neredeyse hiçbir bilimsel araştırma yok” diyor.

Zenone, araştırmacıların TikTok’un bazı genç kızların zihinsel sağlığını bozmak gibi kötü yönleri olduğunu düşünüyor. Platform ayrıca komplo teorileriyle savaşmak için hiçbir şey yapmıyor gibi görünüyor. Bu nedenle, bu ayın başlarında, uzmanların araştırması gereken alanların ana hatlarını çizen bir araştırma gündemi önerisi yayınladı. Alkol kullanımının ve elektronik sigaranın platformda sunulma şeklini, kullanıcılar tarafından verilen tıbbi tavsiyeleri gibi konular sıkı denetlemeden geçecek. Ayrıca kişisel, hassas hikayeler paylaşan videolar viral hale gelmesi ve platformun gençlerin ruh sağlığı üzerinde Instagram gibi benzer etkileri olup olmadığı konusunda ciddi çalışmalar yapılacak. Bazı araştırmacılara göre ise “TikTok’un ne kadar erişime sahip olduğu düşünüldüğünde söz konusu denetleme için çok geç kalındı”.

The Verge araştırmacılara direkt olarak sorular sordu. Örneğin “TikTok’un sağlık üzerindeki etkileri hakkında neden fazla bir şey bilmiyoruz?” sorusu yöneltiğinde, “Bence platform çok hızlı bir şekilde öne çıktı ve araştırmalar yetişemedi. Şu anda TikTok’un 1 milyar kullanıcısı olduğunu biliyoruz ve ortaya çıkan birçok araştırmanın hala Facebook, Instagram ve ilgili platformlarda olduğunu ancak TikTok’ta henüz değişmediğini görüyoruz. Bu, halk sağlığı araştırmacıları olarak bizi biraz endişelendiriyor çünkü geçmişte kontrolsüz bırakıldığında neler olduğunu gördük.” ifadeleri kullanıldı.

Bitcoin fiyat tahminleri güncellenmeye devam ediyor: Mahallenin delisi oldu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir