Tesla Semi beklenenden önce çıkacak

Tesla Semi

Elon Musk, Tesla’nın merakla beklenen elektrikli tırı Tesla Semi’nin beklenenden önce çıkacağını açıkladı.

Elektrikli otomobilleri ile bu alana öncülük eden Amerikalı otomobil üreticisi Tesla Motors, elektrikli araç filosunu genişletiyor. Bir yandan Cybertruck adını verdiği füturistik görünümlü kamyonetinin çıkışına hazırlanan şirket, bir yandan da ilk elektrikli tırının çıkışı için gün sayıyor.

Tesla Semi adını verdiği ilk elektrikli tır modelini bir süre önce tanıtan şirket, merakla beklenen bu elektrikli tırı, uzun bir bekleyişin ardından nihayet mayıs ayında önsiparişe açmıştı. Tesla elektrikli tırlar önsiparişe sunulmuş olsa da o dönemde yapılan açıklamalar ilk tırların teslimatının 2023’ü bulacağını göstermişti. Ancak gelen son bilgiler Semi’nin beklenenden önce çıkacağını gösteriyor.

Elon Musk, Tesla Semi’nin 804 kilometre yol kapasitesine sahip versiyonundan 500 tanenin bu yıl bitmeden kullanıcılara teslim edileceğini açıkladı. Bu da elektrikli tırların beklenenden önce yola çıkacağını gösteriyor.

tesla semi cab interior

Tesle piyasaya iki farklı Semi modeli sunacak. Bu modellerden biri 482 km, diğeri ise 804 km yol kapasitesi sunacak. Dört motorlu bu tırlar, 36 ton yüklüyken 0’dan 100’e 20 saniye içinde çıkabilecekler.

Semi hakkında dikkat çeken bir diğer detay ise kilometrede 1.2 kWh yakıyor olması. Kıyaslayacak olursa bu Model 3 sedanların kilometrede yaktığının sekiz katına denk geliyor ki bu bir tır için hiç de fena değil.

Semi’nin sürücü koltuğu aracın merkezinde yer alıyor. Bu yüzden araç hem trafiğin soldan aktığı hem de sağdan aktığı ülkelerde herhangi bir sorun yaşamadan ya da modifikasyona ihtiyaç duymadan kullanılabilecek. Direksiyonun sağında ve solunda aynı zamanda arka aynalar olarak da görev yapacak iki ekran yer alıyor. Tesla Semi’de otopilot özelliği de olacak ama bu özelliğin ne ölçüde kullanılabileceği hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

Daha düşük yol kapasitesine sahip Semi 150 bin dolara satışa sunulurken, 804 km kapasiteli modelin fiyatı ise 180 bin dolar olacak. ABD’de yakıtlı ortalama bir tırın fiyatı 100-150 bin dolar arasında değiştiği için Tesla bu fiyatlarıyla oldukça rekabetçi olacak diyebiliriz.

Baidu’nun sürücüsüz otomobilleri Çin’de yola çıkıyor