Ana SayfaGenelBaidu'nun sürücüsüz otomobilleri Çin'de yola çıkıyor

Baidu’nun sürücüsüz otomobilleri Çin’de yola çıkıyor

Baidu, uzun süredir üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobillerini trafiğe çıkarmak için Çin’de iki şehirde daha gerekli izinleri aldı.

Son dönemde Tesla’nın otopilot teknolojisiyle yaşadığı sorunlar, sürücüsüz otomobillerin hayata geçirilmesinin ne kadar zor olduğunu gözler önüne serdi. Ancak yaşanan bu aksiliklere rağmen, bir dönem bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bu otonom araçlar gerçeğe dönüşmeye çok yakın. Öyle ki ABD ve Çin gibi ülkelerde çeşitli şirketler, bu araçlarını trafiğe çıkarmak için gerekli izinleri almaya başladı bile. Bunun son örneği de Çin’de yaşandı.

Çin’in internet devlerinden Baidu, uzun süredir üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobillerini Çin sokaklarına çıkarmak için iki şehirde daha gerekli izinleri aldı. Baidu’nun otonom araçları çok yakında Çin’in Wuhan ve Chongging bölgelerinde de yollardaki yerini alacak.

baidu

Şehir içinde bir toplu taşıma aracı olarak kullanılacak olan bu otonom araçlar, başka bir deyişe robotaksiler, tamamen sürücüsüz olarak faaliyet gösterecek. Apollo Go adlı bu robotaksi hizmeti yakında Wuhan ve Chongging’de de hizmet vermeye başlayacak. Baidu ilk olarak Pekin’de araçlarını trafiğe çıkarmak için gerekli izinleri almıştı.

Apollo Go’nun faaliyet gösterdiği şehirlerin sayısının artıyor olması, Tesla’nın aksine Baidu’nun bu alanda daha sorunsuz ilerlediğini gösteriyor. Üstelik Baidu, geçen bu ay bu robotaksiler için ücret almaya başlayarak bu girişiminin ticari tarafını da başlatmış oldu. Ancak bu paralı yolculuklarda araçlarda güvenlik amacıyla bir sürücünün de mevcut bulunması zorunlu tutuldu. Eğer Baidu bu yeni şehirlerde de sorunsuz şekilde faaliyet göstermeyi başarırsa, bir süre sonra yolculu sürüşlerde de sürücü bulundurma zorunluluğundan kurtulabilir.

Elon Musk Twitter CEO’sunu açık oturumda yüzleşmeye çağırdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting