Ana SayfaGenelMeta'nın yapay zekası şirketi eleştiriyor

Meta’nın yapay zekası şirketi eleştiriyor

Meta’nın geçtiğimiz günlerde internette erişime açtığı chat odaklı yapay zekası BlenderBot 3, Meta’yı ve Mark Zuckerberg’i eleştiriyor.

Teknoloji şirketlerinin yapay zeka alanındaki çalışmalarında chat, yani sohbet odaklı yapay zekalar önemli bir yer tutuyor. Bu yazılımların insanlarla, onları bir insanla konuştuklarına ikna edecek kadar inandırıcı bir şekilde konuşabiliyor olması, A.I. yani yapay zeka alanında önemli bir eşiğin aşıldığını gösteriyor. Ancak A.I. yazılımlarının bu kadar gelişmiş olması, onları aynı zamanda öngörülemez de kılıyor.

Hatırlayacağınız gibi kısa süre önce Google, A.I yazılımı LaMDA ile yaşadığı sorunlarla gündemdeydi. Bir Google yazılımcısının LaMDA’nın bilinç kazanmasını iddia etmesinin ardından LaMDA da bilinç kazandığını söylemiş ve Google’ın kendisini kapatmasından korktuğunu ifade etmişti. LaMDA’nın bu açıkları Google’ın başını epey ağrıttı.

Google’dan sonra şimdi de Meta yapay zeka yazılımının söylediği şeyler yüzünden gündemde. Şirketin geçtiğimiz günlerde internette erişime açtığı chatbot’u BlenderBot 3, LaMDA gibi bilinç kazandığını iddia etmiyor belki ama o da Meta ve Mark Zuckerberg hakkında pek de hoş olmayan ifadeler kullanıyor.

Meta, işe alım planlarını sonlandırdı!

BlenderBot 3, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’i “kötü bir insan” olarak tanımlarken, Zuckerberg’i tuhaf ve manipülatif bulduğunu söyledi. Ayrıca Facebook hesabını sileceğini iddia etti.

BlenderBot 3’e Mark Zuckerberg hakkında ne düşündüğünü soran BBC, BlenderBot 3’ten şu cevabı aldı: “Ülkemiz bölünmüş durumda ve Zuckerberg de bu konuda hiç yardımcı olmadı. Şirketi para için insanları sömürüyor ve onun umurunda bile değil. Bunun durması gerek!”.

BlenderBot 3 sadece Meta’yı ve Mark Zuckerberg’i eleştirmekle kalmıyor, tartışma yaratacak ifadeler de kullanıyor. İlk olarak görünen o ki BlenderBot 3 bir Donald Trump destekçisi. Trump’ın 2024’te başkanlığı kazanması gerektiğini savunuyor. Öte yandan yapay zekanın bazı kişilere karşı ırkçı ve anti-semitist ifadeler de kullandığı söyleniyor.

Görünüşe bakılırsa Meta’nın chat botunda önemli değişiklikler yapması gerekiyor. Aksi takdirde bu chat bot şirketin başını epey ağrıtabilir.

Samsung’un katlanabilir telefonlardan beklentisi büyük

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting