Starlink uyduları Ukraynalıları yarı yolda bıraktı

SpaceX Starlink

SpaceX’in Rusya işgalinin ardından Ukrayna’da kurduğu Starlink uydu interneti sistemi, son haftalarda yaşanan kesintilerle Ukrayna askerlerini zor durumda bıraktı.

Dünya yörüngesindeki uydu ağıyla dünyanın en ücra köşelerine bile yüksek hızda internet ulaştırmayı hedefleyen SpaceX, bu uydu ağını pek çok farklı alanda devreye sokuyor. Hatırlarsanız Rusya işgalinin ardından Ukrayna vatandaşlarının bilgi alma konusunda sıkıntı yaşamaması için Elon Musk, Ukrayna’ya binlerce Starlink ekipmanı göndermişti. Bu ekipmanlar, Rusya’nın tüm çabalarına rağmen hem Ukrayna ordusunun hem de Ukraynalı vatandaşların kesintisiz internet hizmeti almasını sağlamıştı.

Bu sistem ilk başta sorunsuz bir şekilde çalışmış olsa da son dönemde ciddi sorunlar yaşıyor. Ukrayna cephesinden gelen haberler, Starlink uydularının Ukraynalıları yarı yolda bıraktığını gösteriyor.

SpaceX Starlink uydu interneti artık 32 ülkede mevcut

Financial Times’ın Ukraynalı yetkililerden aldığı bilgilere göre, Rusya işgalindeki bölgeleri geri almaya çalışan Ukrayna ordusu, son haftalarda oldukça kritik internet kesintileri yaşıyor. Ukrayna askerleri, Rusların elinden yeni aldıkları kasabalara girdiklerinde, uydu internetine erişmekte sıkıntı yaşadılar. Bu da cephedeki askerlerle yönetim kademesi arasında iletişim kopukluğuna sebep oldu ki savaş ortamında böylesi bir kopukluk ciddi facialara sebebiyet verebilecek kadar önemli bir aksaklık.

Starlink uydularının Ukrayna’ya bağışlamasını koordine eden vakfın sözcüsü Roman Sinicyn, Rusya askerlerinin bu uydu internetine erişememesi için alınan önlemlerin bu kesintilere sebebiyet vermiş olabileceğini söyledi. SpaceX ise şimdilik konu hakkında resmi bir açıklama yapmadı. Ancak görünen o ki SpaceX Rusları bu şebekenin dışında tutayım derken Ukraynalıları da karanlıkta bırakmış.

House of the Dragon’ın Türkiye yayıncısı belli oldu