Starlink Türkiye sunucularını ne zaman açacak?

Starlink projesi iptal edilme

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin kablosuz internet projesi Starlink, her geçen gün biraz daha gelişmeye devam ediyor.

Starlink Türkiye sunucularını ne zaman açacak? Elon Musk her ne kadar son zamanlarda Twitter’daki başarısız girişimleri ve kötü idaresi ile gündeme gelse de aslında ünlü girişimci diğer şirketlerinde son derece başarılı bir performans sergiliyor. Özellikle uzay konularına yoğunlaşan SpaceX şirketinin başarılarıyla her geçen gün servetine servet katan Elon Musk’ın bu konuda durmak gibi bir niyeti yok.

SpaceX, Starlink ile ilgili ilginç bir hamle yapıyor

SpaceX’in en önemli projelerinden biri olan ve tüm dünyaya uydu bağlantılı kablosuz internet hizmeti sunma hedefiyle başlatılan Starlink projesi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Şirketin resmi Twitter adresinden yapılan açıklamalara göre, an itibariyle 1 milyon kullanıcı sayısını aşan Starlink için bu oldukça büyük bir eşik.

Starlink projesi iptal edilme

Starlink Türkiye sunucularını ne zaman açacak?

Projenin henüz 2020 yılında hayata geçirildiği ve bünyesinde uzaya uydu yerleştirmek için çok önemli süreçleri bulundurduğu düşünüldüğünde, Starlink’in başarısının göz kamaştırdığını söylememek mümkün değil. Öte yandan SpaceX’in bu konuda çok daha ileriye gideceğini de belirtelim.

Nitekim geçtiğimiz haftalarda Amerikan Senatosu’ndan uzaya 30.000 yeni uydu yerleştirmek için izin isteyen Elon Musk’a ilk etapta yalnızca 7.500 uydu için izin verilmişti. Bununla birlikte dünya yörüngesindeki aktif uydu sayısı toplamanın bile 5.000’in biraz üzerinde olduğu düşünüldüğünde, Elon Musk’ın 7.500 yeni uydusunun ne manaya geldiği çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

Starlink uçaklara internet

Son olarak henüz Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada dışında aktif olarak çalışmayan ancak yakın bir zaman içerisinde başta Almanya ve Fransa olmak üzere birkaç Avrupa ülkesinde daha kullanıma sunulacak olan Starlink projesinin yakın vadede ülkemize gelmesi beklenmiyor.

Elon Musk, anket sonucuna göre Twitter’ı bırakabilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir