SpaceX Starlink üzerinden internet vermeye başladı: İşte ilk kullanım detayları!

Starlink uçaklara internet

SpaceX Starlink üzerinden internet vermeye başladı. Resmi olarak başlangıç yapıldı. Hadi gelin konuyla alakalı ilk kullanım detaylarına birlikte bakalım.

SpaceX Starlink üzerinden internet vermek için uzun bir süredir bekliyordu. Sonunda istediğine kavuştu ve ilk kullanıcılara internet dağıtıldı. Dünyanın artık en önemli ihtiyaçlarından birisi haline gelen internet, Elon Musk tarafından kurulan SpaceX şirketi ile dağıtılıyor.

Firmanın en büyük amaçlarından birisi de 4400 uyduyu dünyanın etrafına yerleştirmek. Böylece internet kullanımı hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelecek. Ancak işler tahmin edildiği kadar kolay olmayabilir. Karşılarına birçok sorun çıkacak gibi görünüyor.

Starlink projesi Türkiye ve diğer ülkelerde kullanılabilir

Bu projenin en çok dikkat çeken taraflarından birisi de hızlı internet sunması. Şimdilik Beta projeleri başladı ve fiyatlar aylık 99 dolar olarak belirlendi. Ayrıca şirketin uyduları ile bağlantı kurup internet alabilmek için 499 dolar fiyatındaki bir kit kullanmanız gerekiyor.

SpaceX Starlink üzerinden internet
Şirket Beta kullanıcılarına bugünden itibaren internet vermeye başladı. Böylece kesin olarak projenin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat henüz ABD’nin küçük bir bölgesinde ilk denemeler yapıldı. Şirket eğer ilerleyen dönemlerde başka ülkelere internet hizmeti götürmek isterse muhtemelen bazı problemler ile karşılaşacak. Bunlardan birisi de yerel şirketler olacak.

Türkiye’deki internet sağlayıcıları ile ilgili çok fazla şikayet var. Bu durum çok ciddi sorunlar yaratabiliyor. Ayrıca SpaceX şirketi tarafından sunulacak olan 50 MB/S ila 150 MB/S aralığındaki internet hızı kullanıcıları cezbedecek gibi görünüyor.

SpaceX Starlink için 58 yeni uydu fırlattı

Peki siz Starlink projesine dahil olmak ister misiniz? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.