Ana sayfa Sosyal Medya Facebook sattığı reklamlarda hile yaptı!

Facebook sattığı reklamlarda hile yaptı!

Facebook’un parayla sattığı reklamların görüntülenme sayılarını şişirdiği ortaya çıktı. Facebook sus payı için 40 milyon doları gözden çıkarmış!

Sosyal medya platformlarında daha fazla müşteriye ulaşmak için özellikle büyük firmalar bu kurum ve kuruluşlara belirli bir ücret karşılığında yasal olarak reklam veriyor. Facebook’ta gösterilen reklamların çoğu da bu tip ücreti ödenmiş reklamlardan oluşuyor. Ancak bugün sosyal medya devinin reklam konusunda pek şeffaf davranmadığı ortaya çıktı.

Gelen bilgilere göre; sosyal medya devi parayla satmış olduğu reklamların gösterilme sayılarında hile yapmış. Örneğin reklam 1.000 gösterim almışsa bunu 3.000 gösterim olarak yansıtan Facebook’un, şimdi de sus payı için bir bütçe ayırdığı söyleniyor.

Facebook

Reklam gösterimlerini yüzde 150 ila yüzde 900 arasında şişirdiği söylenen Facebook’un şu sıralar bu konuyla ilgili davası devam ediyor. Hatta mahkemenin sosyal medya devini haksız bile bulduğu aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Twitter kişisel veri ihlali ile gündemde! Jack Dorsey yargılanabilir!

Hollywood Reporter‘ın haberinde; sosyal medya devinin sus payı olarak reklam verenler için 40 milyon dolar bir bütçe ayırmış. Bu bütçenin 12 milyon doları reklam verenlere gönderilecekken, yüzde 30’u ise davacıların avukatları için ayrılmış.

Davacılar, kandırıldıklarını belirterek sosyal medya devinden 100 milyon dolar ile 200 milyon dolar arasında tazminat istiyor. Ancak ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Jeffrey White bu davanın belirsizliğinin yanı sıra talep edilen bu tazminatın çok yüksek olduğunu belirtiyor.

Önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeler karşısında Mark Zuckerberg’in nasıl bir hamle yapacağı henüz bilinmiyor. Ancak sosyal medya devinin geçmişine bakacak olursak, bu davadan ağır yaralar alarak çıkması çok yüksek görünüyor.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

PlayStation 5 çıkış tarihi

PlayStation 5 çıkış tarihi ve fiyatı!

Yeni nesil konsollar geliyor. 18 Mart tarihinde detayları paylaşılacak olan PS5 hakkında bilinen her şeyi derledik. İşte PlayStation 5 çıkış tarihi! PlayStation 4 satışa sunulalı...

Son Haberler