Spotify podcast yayınları üzerine yatırımlar yapıyor

Spotify sesli kitaplar uygulamasını sundu!

Spotify, platformdaki zararlı içeriği tespit etmesine yardımcı olacağını söylediği bir şirket satın aldı.

Spotify podcast yayınları üzerine yatırımlar yapıyor. Spotify yaptığı açıklamada, Kinzen’in birden fazla dilde olası zararlı içeriği ve nefret söylemini analiz etmek için makine öğrenimi ve insan uzmanlığını kullandığını söyledi. Kinzen’in “dünya çapında platformumuzda daha güvenli ve keyifli bir deneyim sunmamıza yardımcı olacağını” ve “şirketin teknolojisinin özellikle podcast’ler ve diğer ses formatları için uygun olduğunu” ekledi.

Spotify en son özelliği ile dikkat çekecek!

Yüzlerce dilde zararlı ses içeriği belirtileri aramak zor bir iş, özellikle belirli sistemlerin ve ana dili İngilizce olmayanların anlayamayabileceği nüanslar olabileceğinden. Bu nedenle Spotify, Kinzen’in “kötüye kullanım ortamını daha iyi anlamasına ve platformda ortaya çıkan tehditleri belirlemesine” yardımcı olacağını söylüyor.

İki şirket, aslında, içeriklerdeki yanlış bilgilendirmeyi önlemek amacıyla 2020’den beri birlikte çalışıyor. Joe Rogan, gezegendeki en çok dinlenen podcast olduğu söylenen Spotify’a özel şovunda COVID-19 aşısı ile ilgili yanlış bilgileri yaymaya başlamadan önce ortaklıklarını kurmuşlardı.

Spotify küresel spor bölümünün başkanı değişti

Spotify podcast yayınları üzerine yatırımlar yapıyor

Hatırlamayanlar için: bu yılın başlarında Rogan ve Spotify’a karşı tepki yağmıştı. Yüzlerce doktor ve bilim insanı, Spotify’ı yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için bir politika yürürlüğe koymaya çağırdı. Haftalar sonra Spotify, podcast bölümlerine COVID-19 ile ilgili tartışmaları içeren ve içerik yönergelerini herkese açık hale getiren bir içerik danışmanlığı eklemeye başladı.

Spotify bir hizmetini sessizce sonlandırdı

Neil Young ve Joni Mitchell de dahil olmak üzere birçok önde gelen sanatçı, Rogan’ı protesto etmek için Spotify’dan çekildi. Spotify’ın sahibi olduğu podcast Science VS’nin ev sahibi ve editörü, şirket zararlı yalanların akışını engellemek için daha fazlasını yapmadıkça (Rogan’ın gerçekleri kontrol ettiği ve platformdaki yanlış bilgilere karşı çıktığı bölümler hariç) yayınlarını bırakma sözü verdi.

Spotify’ın gelecekte benzer PR felaketlerinden kaçınmasına yardımcı olmak için Kinzen’in teknolojisini kullanmayı görmesi söz konusu olabilir. Bununla birlikte, yanlış bilgilerin yayılmasını önlemede ne kadar etkili olacağı belirsiz. Popüler bir podcast’te öne çıkan zararlı içerikler, Spotify harekete geçmeden önce sosyal medyada ve basında ilgi çekebilir. Yine de, en azından yanlış bilgiyi ortadan kaldırmak için daha fazlasını yapmaya çalışıyor.

Avrupa Apple ve diğer üreticileri zorunlu tutacak