Ana SayfaGenelSpaceX turistlerinin Dünya'ya dönüşü ertelendi

SpaceX turistlerinin Dünya’ya dönüşü ertelendi

SpaceX tarafından gerçekleştirilen uçuş ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkan dört “uzay turisti”nin Dünya’ya dönüşü hava şartları nedeniyle ertelendi.

Bir yandan başta NASA olmak üzere devletlere bağlı uzay ajansları yeni uzay seyahatleri için hazırlıklar yaparken, bir yandan da özel sektör uzay turizminin ilk adımlarını atıyor. Uzay turizmine öncülük eden şirketler ise Jeff Bezos’un Blue Origin’i ve Elon Musk’ın SpaceX’i oluyor.

Bu ayın başında SpaceX’in roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na çıkan “uzay turistleri” istasyonda 10 gün geçirmeye hazırlanıyordu. Ancak dönüş planları yapılırken ortaya çıkan beklenmedik faktörler, uzay turistlerinin seyahatini uzattı. Uzay istasyonundaki turistlerin Dünya’ya dönmek için iki gün daha beklemesi gerekecek. Dönüş yolculuğu için salı günü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılacak olan ekip, çarşamba günü Florida açıklarına iniş yapacak.

ISS skandal

İlk, tamamen özel uzay seyahati olarak tarihe geçen Axiom Mission 1 (Ax-1) görevi ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkan dört uzay turisti, yaşanan bu gecikmeye rağmen bu tarihi yolculuklarından gayet memnun görünüyor. Hatta daha şimdiden gelecekte Ay’a yapılacak bir seyahate de katılmak isteyeceklerini söylüyorlar.

Uzay turizmi, bilim kurgu eserlerinde olduğu gibi yaygın bir hale gelmemiş olsa da, Axiom Mission 1 (Ax-1) ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na özel bir tur düzenlenmesi, uzay turizminin artık gerçeğe dönüştüğünün habercisi.

Twitter değiştirilen tweetlerin eski versiyonlarını gösterecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting