SpaceX şimdi de Star Trek teknolojisinin peşinde

SpaceX

SpaceX ile yakın ilişkileri olan Limitless Space Institute, Star Trek dizisinde gördüğümüz büküm sürüşünü gerçeğe dönüştürmek için çalışıyor.

Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu SpaceX, bir yandan mevcut roketleri ve uzay mekikleri ile uzay yolculuğuna öncülük ederken, bir yandan da bu alanda geleceğe yönelik projelere imza atmaya devam ediyor. Şirketin işbirliği yaptığı ve fon sağladığı Limitless Space Institute adlı kuruluş, Star Trek dizisinde görülen futuristik teknolojiyi gerçeğe dönüştürmek için önemli adımlar atıyor.

Elon Musk, SpaceX ve Tesla çalışanlarına çağrıda bulundu

Efsanevi bilim kurgu dizisi Star Trek’te warp drive yani büküm sürüşü olarak adlandırılan teknoloji, uzay yolculuğu konusunda bugüne kadar pek çok fizikçiye ve mühendise ilham verdi. İlk olarak Star Trek dizisinde ortaya çıkan bu fikir, uzayda hızlı bir şekilde seyahat edebilmek için mesafeleri daha hızlı kat etmek yerine uzayı bükerek bu mesafeleri kısaltmamız gerektiğini öne sürüyor.

Pek çok saygın fizikçi de dizide kullanılan bu teknolojinin gerçekten de var olabileceğini söylüyor. Çünkü bildiğiniz gibi kuvvetli yerçekimi gibi bazı faktörler uzayın yapısını bükerek zaman ve mekanı manipüle edebiliyor. Bu yüzden büküm motoru kullanan bir uzay gemisinin de uzayı bükerek gideceği mesafeyi kayda değer ölçüde kısaltması teoride mümkün. SpaceX de bu teknolojiyi gerçeğe dönüştürmek isteyen bir grup araştırmacıya yatırım yapıyor.

Limitless Space Institute adını taşıyan bu kurum, NASA’nın büküm sürüşü araştırmalarına öncülük eden Harold White ve emekli astronot Brian Kelly tarafından 2020 yılında kuruldu. Limitless Space Institute tarafından ortaya koyulan konseptler ve çalışmalar öylesine ilgi gördü ki, enstitü bugün elde ettiği fonla bu alanda çalışma yapan kişilere ödenek vermeye başladı. Enstitüye bu fonu kimlerin sağladığı bilinmiyor olsa da SpaceX’in kurumla yakın bağları olduğu biliniyor. SpaceX’in iki numarası olarak tanınan Gwynne Shotwell, nisan ayında enstitüye danışman olarak katılmıştı.

Microsoft Office’te kritik güvenlik açığı