Elon Musk: SpaceX 3. Dünya Savaşı’na sebep olabilir

Elon Musk

Ukrayna’yı Starlink uydularının tüm imkanlarıyla donatılması istenen Elon Musk, SpaceX’in dikkatsiz davranmasının 3. Dünya Savaşı’na sebep olabileceğini söyledi.

Elon Musk, özellikle Twitter’ı satın almasının ardından son derece tartışmalı bir figür haline gelmiş olsa da yeni tartışmalar yaratacak açıklamalar yapmaktan geri kalmıyor. Teknoloji dünyasını haylaz milyarderi, bu kez de kendi uzay şirketi SpaceX hakkında çok konuşulacak bir açıklamaya imza attı.

Twitter’da durmadan tweet atmaya devam eden Elon Musk, astronot Scott Kelly ile Twitter’da girdiği bir tartışma sırasında, SpaceX’in 3. Dünya Savaşı’na yol açabileceğini söyleyerek dikkat çekici bir açıklamaya imza attı. Musk’ın böylece düşünmesinin başlıca sebebi SpaceX’in Dünya etrafına kurduğu uydu internet ağı Starlink.

SpaceX Starlink

Bildiğiniz gibi Musk, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Starlink uydularını Ukraynalıların kullanımına sunmuştu. Ancak Musk ve şirketi, Ukrayna’nın Starlink uydularını sadece belli başlı işlevler için kullanmasına izin veriyor. Pek çok kişi ise Starlink uydularının Ukrayna’ya tam anlamıyla açılması için baskı yapıyor. Astronot Scott Kelly de bu isimlerden biri.

Bu istekler Elon Musk üzerinde bir baskı yaratıyor. Musk’ın Starlink uydularını kullanarak Rusya-Ukrayna savaşında çok daha aktif bir rol üstlenmesi isteniyor. İşte Musk’ın 3. Dünya Savaşı uyarısının sebebi de bu baskılar. Musk, Starlink’in politik amaçlar doğrultusunda kullanımının 3. Dünya Savaşı’na kadar gidebilecek tehlike bir sürecin başlangıcı olabileceğini düşünüyor. Bu yüzden Musk, Scott Kelly’e verdiği cevapta, “3. Dünya Savaşı’na sebep olabilecek bir çatışmada tansiyonun daha da artmasına izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bing iki günde bir milyondan fazla kullanıcı çekti