Elon Musk Mars şehrini kurmak için 1000 uzay gemisi inşa edecek

SpaceX mars

Elon Musk Mars şehri kurmak için neler gerektiğini ve nasıl bir zamanlama yapılacağın Twitter’da takipçileriyle yaptığı sohbette açıkladı.

Buna göre SpaceX’in Mars’ta güvenli ve kendi kendine yeten bir şehir kurabilmesi için 1000 Starship’e ihtiyaç olacak. Starship gemileri SpaceX’in yeni geliştirdiği ve Mars’a astronot taşıma kapasitesine sahip, dev bina boyutlarında bir uzay gemisi.

Elon Musk Mars için her gemiyle 100 ton malzeme taşıyacak

Bu uzay gemileriye yüzlerce ton inşaat malzemesi ve erzağı da Mars’a taşımak ve indirmek mümkün olacak. Starship gemileri dik olarak iniş ve kalkış yapabiliyor ancak Mars’a gidecek ilk gemilerin geri dönüş yakıtı olmayacak.

Dolayısıyla Mars’ta yaşama ve üretime elverişli bir koloni kurulduktan sonra dünyadan taşınacak veya Mars’ta üretilecek yakıtla bu gemiler yeniden kalkış yapıp dünyaya geri dönebilecekler.

Böylece Mars kolonisini kuran gönüllüler, bir süre sonra Dünya’ya geri dönme imkanı bulabilecekler. Bu da Mars ve Dünya arasında iki yönlü ulaşımın başlaması anlamına gelecek.

NASA’nın Mars’a ilk astronotu indirme hedefi 2024 yılını işaret ediyor. SpaceX ise 2022 yılını hedef alıyor. Dünya ve Mars arasındaki mesafe, iki yılda bir en düşük seviyeye iniyor. İki gezegen arasındai ulaşım ancak bu sürede mümkün olacak.

Eğer 2024 yılı kaçırılırsa, yeniden Mars’a yolculuk etme fırsatı ancak 2026-2028 yıllarında oluşacak. Dolayısıyla, NASA ve SpaceX 2024’ü kaçırmadan ilk uzay yolcuğuna başlamak için acele ediyor.

Mercedes-Benz elektrikli G-Serisi SUV üretecek

Dünya ve Mars arasında, Starship gemileriyle yolculuk ise 6 ay sürecek. İlk uzay gemisiyle Mars’a inecek astronotların, aylarca veya yıllarca yeni uzay gelmisi gelmeden, yanlarında götürdükleri 100 tonluk erzak, su ve oksijen ile hayatta kalmayı başarması gerekecek.

Marsta yasam


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir