Sony Xperia 1 VI Resmi Olarak Tanıtıldı

Sony Xperia 1 VI

Sony, uzun süredir beklenen yeni amiral gemisi akıllı telefonu Sony Xperia 1 VI’yı resmen tanıttı. VI ile birlikte Xperia 1 serisi yeni bir görünüme kavuşuyor.

Dün teknoloji dünyası oldukça yoğun bir takvime sahipti. Bir yandan Google merakla beklenen Google I/O 2024 etkinliğini düzenlerken, diğer yandan Sony, Xperia 2024 etkinliğinde yeni ürünlerini görücüye çıkardı. Sony’nin Xperia 2024 etkinliğinde tanıttığı bu ürünlerden biri de şirketin uzun süredir merakla beklenen yeni amiral gemisi akıllı telefonu Sony Xperia 1 VI oldu.

Son dönemde çıkan neredeyse tüm Android amiral gemileri gibi Sony Xperia 1 VI da Qualcomm’un Snadpragon 8 Gen 3 yonga setini kullanıyor. Telefonda bu yonga setine 12 GB RAM eşlik ediyor. Telefonun dahili depolama alanı ise satışa sunulduğu bölgeye göre değişiyor. Telefonun Avrupa versiyonu 256 GB dahili depolama alanına sahip. Telefonun Asya versiyonunda ise kullanıcılara 256 ya da 512 GB olmak üzere iki farklı seçenek sunuluyor.

Sony Xperia 1 VI

Sony Xperia 1 VI, 6.5 inçlik OLED bir ekrana sahip. Ancak bu sefer Xperia 1 serisinde 4K ekran kullanılmamış. Onun yerine 1080 x 2340p çözünürlükte bir panel kullanılmış. Ekrandaki bir diğer değişiklik de en-boy oranı. Bugüne kadar 21:9 oranını kullanan Xperia 1 serisi bu kez çok daha alışık olduğumuz 19.5:9 oranına geçiyor.

Telefon 5000 mAh’lık bir bataryaya sahip. Telefonun şarj hızı 30 W olsa da Sony bunun bataryayı 30 dakika içinde yüzde 50 doldurmak için yeterli olacağını gösteriyor. Öte yandan Sony, bu bataryanın dört yıl sonra performansını yüzde 80 oranında koruyacağını söylüyor ki bu günümüzün standardında oldukça etkileyici.

Telefonun üçlü arka kamerasının ana lensi 48 megapiksel. Ona 12 megapiksellik geniş açılı lens ile telefoto kamera eşlik ediyor. Xperia 1 VI’daki telefoto kameranın Xperia 1 V’dekine kıyasla çok daha gelişmiş bir lens kullandığı söyleniyor.

Haziran ayının başında raflardaki yerini alacak olan Sony Xperia 1 VI, 1399 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Xiaomi, Tesla Model Y Benzeri Bir Araç Çıkaracak