Sony, PlayStation Portal’ı resmen açıkladı

123 48

Sony geçtiğimiz Mart ayında Project Q adında cihaz tanıtmıştı. Japon üretici resmi duyurunun daha sonra olacağını açıklamıştı. Sonunda beklenen resmi tanıtım gerçekleşti. Project Q’nun tam adı PlayStation Portal ve el konsolu değil. Lafı daha fazla uzatmadan neler olduğuna birlikte bakalım.

PlayStation Portal (PS Portal) hem ismi hem de kendisiyle el konsolu imajı verse de, aslında gerçek farklı. Bu cihaz el konsolu değil, yeni nesil bir kontrolcü. Wii U’nun Remote oynamayı sağlayan, kendi ekranı olan gamepad’ini hatırladınız mı? PS Portal, Wii U’nun kontrolcüsüne benziyor. Cihaz Wi-Fi bağlantısı olduğu sürece PS Remote Play özelliğini kullanarak, PS5 oyunlarını her yerde oynamaya izin veriyor. Tabii ki tüm oyunlar yine PS5’e yükleniyor. Oyunları televizyon veya monitörden değil de, PlayStation Portal’ın ekranı üzerinden oynayabiliyorsunuz.

PlayStation Portal

PS Portal’da 1080P çözünürlüğe ve 60Hz yenileme hızına sahip 8 inç’lik LCD ekran var. Cihaz, PS5 DualSense ile aynı kontrol düzeniyle birlikte geliyor. USB-C bağlantı noktası, 3.5 mm’lik kulaklık girişi ve üst kısma konumlandırılmış hoparlörleri var. Teknik özelliklerin geri kalanı şimdilik gizli tutuluyor. Sony yaptığı açıklamada PS Portal’ın çalışması için en az 5 Mbps hıza, optimum oyun deneyimi içinse en az 15 Mbps hıza ihtiyaç duyduğunu belirtti. Sony’nin yeni oyuncağı PlayStation Plus Premium Cloud streaming’i de desteklemiyor.

PlayStation Portal’ın Amerika fiyatı 200 dolar, Avrupa fiyatı da 220 euro. Bu yılın sonuna doğru piyasaya sürecek. Sony çıkış tarihinin ve daha fazla ayrıntının yakında açıklanacağını söyledi.

Yeni Tomb Raider oyunu çok yakında duyurulabilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir