Ana SayfaGenelSonsuza kadar çalışabilecek motor üretiliyor: NASA çok kararlı

Sonsuza kadar çalışabilecek motor üretiliyor: NASA çok kararlı

Sonsuza kadar çalışabilecek motor bilim insanlarının en büyük amaçları haline geldi. Fizik yasaları ile hiçbir bağı bulunmayan bu tür motorlar geleceği inşa edebilir.

EmDrive olarak bilinen bu yeni motor türleri fizik yasaları ile tamamen çelişiyor ve sonsuza kadar çalışabilecek motor şeklinde anılıyor. Bu motorların gerçek olması aslında büyük oranda hayal diyebiliriz. Ancak NASA konuyla ilgili pes etmiyor ve üretim sürecine devam ediyor.

Almanya’daki Dresden Teknoloji Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalarda bu motorların gerçek olma ihtimali tartışıldı. Yapılan tartışmalarda aslında bu motorların gerçek olma ihtimali reddedildi. Fakat NASA bunun tam tersi bir şekilde düşünüyor.

NASA yeni motorlar ile yıldızlararası seyahati mümkün kılacak

Dünyanın en büyük uzay ajansı olarak bilinen NASA yıldızlararası seyahatler için motor temin etmek zorunda. Aslına bakacak olursak bu motorlar zaten ajans tarafından üretiliyor. Fakat asıl problem motorların kendi kendisini domine edebilmesi.

Sonsuza kadar çalışabilecek motor

EmDrive olarak adlandırılan bu motorlar Dresden Teknoloji Üniversitesi fizikçileri tarafından imkansız görülüyor. Test edilen motorlarda çok hafif bir itme gücünün olduğu görüldü. Bu motorlar özel laboratuvarlarda test ediliyor ve yıldızlar arası seyahat için yeterli güç kaynağı sunup sunmayacakları kontrol ediliyor.

NASA uzay çalışmaları yeni bir boyuta taşınıyor

Bu araçlar kendi kendisini domine edebilmek için uzay enerjisini kullanıyor. Bu enerjiyi kendi içerisinde çevirerek itme gücü haline getiriyor. Genellikle bilim insanları bu tür konularda çok fazla zıt kutuplarda yer almaz. İlk defa NASA ve Almanya teknoloji üniversiteleri bu konuda zıt düşüncelere sahip. Bakalım insanlık gerçekten de yıldızlararası yolculuğu mümkün hale getirebilecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting