Ana SayfaGenelSnapchat 35 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı

Snapchat 35 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı

Sosyal medya şirketleri dönem dönem yüklü miktarda para cezaları ile karşı karşıya kalıyor. Snapchat de bu kapsamda yüz tanıma teknolojisi kullanımıyla ilgili bir Illinois toplu davasında 35 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı. İşte detaylar.

Dava, Snapchat uygulamasının lenslerini ve filtrelerini kullanan kullanıcıların biyometrik verilerini rızaları olmadan toplayıp saklayarak BIPA yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor. 17 Kasım 2015’ten sonra eyalette ikamet eden ve Snapchat’in popüler AR özelliklerini kullanan Illinois sakinleri uzun süredir davayı takip ediyordu.

Snapchat 35 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı

Snap Inc., şirketlerin kullanıcılardan biyometrik veri toplamadan önce izin istemesini gerektiren BIPA kapsamında cezalandırılan en son şirket. Yasa, gizlilik ve güvenlik kapsamında kullanıcı haklarını korumaya odaklanıyor. Bu yılın başlarında Facebook, eski fotoğraf etiketleme sistemi üzerinden 650 dolarlık bir anlaşmaya varmıştı. Google, Google Fotoğraflar’da yüz tanımayı kullanan bir özellik üzerinde 100 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı.

Chicago Tribune’e göre, davayı kazanan Illinois sakinleri 58 ila 117 dolar arasında ödeme almaya hak kazanacak. Anlaşma, Kasım ayında gerçekleşecek olan bir bölge mahkemesinden hala onay bekliyor. Illinois sakinlerinin bu yıl 5 Kasım’a kadar hak talebinde bulunmaları gerekiyor. Snap Inc., anlaşmayı kabul etmesine rağmen herhangi bir yanlış yaptığını kabul etmedi. Bir şirket sözcüsü, Tribune’e yaptığı açıklamada, Snapchat’in bu yılın başlarında Illinois sakinlerine uygulama içi izin bildirimi yayınladığını yazdı. Ayrıca, uygulaması aracılığıyla toplanan biyometrik verilerin belirli kişileri tanımlamak için kullanılabileceğini de reddetti.

Knights of the Old Republic için beklenen haber geldi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting