Sıfır otomobilde stok sıkıntısı devam ediyor

İkinci el otomobil

Pandemi ile başlayan stok sıkıntısı devam ediyor. Şu anda pek çok bayide sıfır otomobil bulmak hayli zorlaşmış durumda. İşte konunun detayları.

Sıfır otomobilde stok sıkıntısı devam ediyor. Malum 2020 yılında pandemi ile birlikte otomobil sektöründeki tüm dengeler değişmiştir. Fabrikaların belli sürelerle kapanması, sıfır otomobillerde sıkıntıyı da beraberinde getirmişti.

Aslında pandemi sırasında bütün ülkelerde otomobil satışları düşmüştü. Fakat Türkiye’de tam tersi bir durum gerçekleştir. Galeriler bayilerdeki sıfır otomobilleri satın alarak, sıfır fiyatının da üzerinde satmaya başladı. O tutum, bugün de devam ediyor.

Sıfır otomobilde stok sıkıntısı devam ediyor

Hali hazırda pek çok otomobil bayisinde sıfır otomobil bulunmuyor. Adınızı listeye yazdırmak istediğinizde size 2- 3 ay sonrasına gün veriyorlar. Rezervasyon yaptırmak istediğinizde de o gün ki fiyatlar üzerinden otomobili satın alabileceğiniz belirtiliyor.

Sıfır otomobilde stok sıkıntısı devam ediyor

Ayrıca gelecek olan otomobilin rengi ya da segmenti de belli olmuyor. Örneğin Hyundai i10 almak istediğinizde şansınıza Jump da gelebilir, Elite pakette. Eğer almak isterseniz ödemeyi yapıp alıyorsunuz. İstemezseniz bir süre daha bekliyorsunuz. Ayrıca renk tercihiniz de bulunmuyor. Yani sıfır otomobil almak artık tamamen tesadüfler üzerine kurulmuş durumda. Bu da üzücü bir durum.

Sıfır otomobilde mevcut stok sıkıntısının ne zaman biteceği ise henüz belli değil. Elbette yine belirtmemiz gerekiyor. Hali hazırda tüm otomobil galerileri boş değil. Örneğin Citröen bayisine giderek 160 bin TL civarı bir meblağ ile sıfır C3 alabiliyorsunuz.

Bu fiyata daha iyisi yok! Eylül Fiat Egea Sedan fiyatları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir