Savaş yüzünden otomobil fiyatları artacak mı?

İkinci el otomobil otomotiv pazarı

Ukrayna – Rusya arasında patlak veren savaş sonrası herkesin aklında aynı soru var. Savaş yüzünden ülkemizdeki otomobil fiyatları artabilir mi? İşte konunun detayları.

Geçtiğimiz günlerde doların 14TL’nin üzerini test edip 13TL seviyelerine çekilmesi aynı soruyu akıllara getirdi. Savaş yüzünden otomobil fiyatları artacak mı? Kısa süre önce gelen ÖTV indirimi ile birlikte otomobil fiyatlarında önemli düşüşler meydana gelmişti. Özellikle alt ÖTV dilimine yakın olan modellerde büyük indirimler görmüştük. Fakat geçtiğimiz gün başlayan Rusya Ukrayna savaşı otomobil fiyatlarını tekrar gündeme taşıdı.

Bu soru işaretlerinin temel nedeni ise dolar kurundaki yükseliş diyebiliriz. Uzun süredir 13.5 TL civarlarında seyreden dolar, savaş haberiyle birlikte önce 14.25 TL seviyesine çıktı. Sonrasında kademeli olarak 13.6 TL seviyelerine çekilen dolar tekrardan yükseldi ve 13.85 TL’yi gördü. Biz bu haberi yazdığımız sırada dolar 13.85 seviyelerinde işlem görmeye devam ediyordu.

otomobil

Savaş yüzünden otomobil fiyatları artacak mı?

Doların ve Euro’nun artmasıyla birlikte otomobil fiyatları da direkt olarak artabilir. Bu da bazı otomobillerin tekrardan bir üst ÖTV dilimine geçmesine zemin hazırlayacaktır. Böyle bir durumda ÖTV matrah düzenlemesi ile gelen indirimler de ortadan kalkacaktır. Yani önümüzdeki ay bazı otomobillerde 50 bin TL ve üzeri zamlar görürsek bizim için çok da şaşırtıcı olmayacaktır.

Elbette dolar ve euro’nun düşmesi halinde bu risk ortadan kalkacaktır. Yani şu anda önemli olan döviz kurlarını belli seviyelerde tutabilmek. Eğer bu seviyelerin üzerine çıkılırsa alarm zilleri çalmaya başlar.

Discord yeni içerik politikalarını sundu