Otomobildeki ÖTV indirimi uzatılacak mı? 31 Mart sonrası otomobil fiyatları artacak mı?

otomobil 4

Şu anda otomobil satın almayı düşünenlerin aklında iki soru var. Birincisi 31 Mart’ta sana erecek olan otomobildeki ÖTV indirimi uzatılacak mı? İkincisi ise uzatılmazsa fiyatlar ne kadar artacak? İşte bu soruların yanıtı.

Malum, 31 Mart’ta otomobildeki ÖTV indirimi sona erecek. Hatırlanacağı üzere ÖTV indirimi öncesinde sıfır benzinli otomobil fiyatları 100.000TL’ye kadar dayanmıştı. Neyse ki hükümetin getirdiği indirim paketi sonrasında fiyatlar 60.000TL seviyesine kadar gerilemişti. Elbette bu fiyat düşüşünde otomobil üreticilerinin yaptığı kampanyaların rolü de hayli fazlaydı.

Şimdi 31 Mart’ta ÖTV indirimi sona erecek. Dolayısıyla ÖTV indiriminin sona erecek olması sıfır otomobil fiyatlarını doğrudan, ikinci el otomobil fiyatlarını ise dolaylı olarak etkileyecektir. ÖTV indirimi bittiğinde zaten sıfır otomobil fiyatları otomatik olarak artacak. İkinci el piyasası ise muhtemelen kademeli olarak artış gösterecektir.

Yani uzun lafın kısası eğer ÖTV indirimi uzatılmazsa, sıfır otomobil fiyatları bir anda en az 20.000 TL artabilir. İkinci el piyasası da otomobilin model yılı ve piyasa değerine bağlı olarak yüzde 20 ile yüzde 30 arasında artış gösterebilir.

Peki gelelim asıl merak edilen soruya. Otomobildeki ÖTV indirimi uzatılacak mı? İşte yanıtı.

otomobil 1

Otomobildeki ÖTV indirimi uzatılacak mı?

Hükümet ÖTV indirimini açıkladığında otomobil satışlarının artacağı düşünülmüştü. Nitekim kısmen de olsa otomobil satışları arttı. Fakat faiz oranlarının çok yüksek olması, sıfır otomobil satın almak isteyenlerin önünü tıkadı. Hal böyle olunca, otomobil pazarı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla önemli ölçüde daraldı.

Peki otomobildeki ÖTV indirimi uzatılacak mı? Bu sorunun cevabı şu aralar hayli merak edilmekte. Açık konuşmak gerekirse henüz hükümetten bu konu hakkında bir açıklama gelmiş değil. Fakat görünen tabloda ÖTV indiriminin uzatılması, ekonomi açısından daha iyi olacakmış gibi bir hava mevcut.

Çünkü ÖTV indirimi uzatılmazsa zaten daralma içerisinde olan otomobil sektörü daha da büyük bir çöküş içerisine girecektir. Şu aralar düşüş eğiliminde olan satışlar, 31 Mart sonrası durma noktasına gelecektir.

otomobil 3
Car seller with car buyer looking at electronic tablet

ÖTV indirimi ne zaman sona erecek?

Muhtemelen hükümet ÖTV indiriminin uzatıldığını Mart ayının son haftasında açıklayacaktır. Açıklama tarihinin bu kadar geç olmasının ise iki nedeni mevcut. Birincisi Mart ayında satışların artmasını sağlamak. Malum, ÖTV indirimi bu ay itibariyle sona ereceği için otomobil satın almayı düşünenler Mart ayını es geçmek istemiyorlar. Dolayısıyla bir süre daha bekleyip, bu indirimden yararlanmayı planlıyorlar.

Fakat ÖTV indiriminin uzatıldığı şimdi açıklanırsa, potansiyel müşteriler Mart ayı yerine ileri bir tarihi de bekleyebilir. Dolayısıyla hükümet son ana kadar bekleyip, Mart ayındaki satış rakamlarının düşmesini engellemek istiyor olabilir.

otomobil 2

ÖTV indiriminin uzatılmasının Mart sonuna bırakılmasının ikinci nedeni ise 31 Mart seçimleri. Malum ÖTV indirimin devam etmesi genel bir arzu. Dolayısıyla seçime yakın böyle bir müjde vermek, hükümet cephesine +1 puan olarak yansıyabilir.

Peki ÖTV indirimi ne zaman sona erecek? Daha önce indirim 3 ay olarak planlanmış ve 31 Aralık’ta sona ereceği açıklanmıştı. Sonra bunun üzerine bir 3 ay daha eklenerek 31 Mart’a kadar uzatıldı. Şimdi ise bir üç ay daha uzatılarak Haziran sonuna kadar uzatılabilir.

Tabi ki herşeyden önce bunların bir tahmin olduğunu unutmamak gerekiyor. Zira hükümet indirimi uzatmayıp 31 Mart itibariyle sona da erdirebilir. Bunu önümüzdeki dönemde göreceğiz.

En çok satan otomobiller için tıklayın


Otomobildeki ÖTV indirimi uzatılacak mı? 31 Mart sonrası otomobil fiyatları artacak mı?” hakkında 2 yorum

  1. Otomobil fiyatlarının kazık zamlarından ya haberiniz yok ya o işi yapıyorsunuzki yanlı haber yapmışsınız!!! Devletin vergi indirimi sadece en fazla 15.000tl – 20.000tl arası yapılmış ! Temmuz 2018 fiyatlarıyla en az 80.000tl ila 130.000 TL arası fahiş zam kazığı var! Dolar bu ölü yiyicilerde hâlâ 10 TL Hükümetimiz bunlara vergi indirimi yapmadan önce Temmuz fiyatlarına döndürmeliydi! Artık almayacağız aldırtmayacağız bu sırtlanların bizi sömürmelerine göz yummayacağız! Ya defolup bu Ülkeden gidecekler yada adam olacaklar! aynısını 100.000tl maliyetli daireleri 500.000 TL ye millete 2011 den beri çakan hırsız müteahhitler içinde geçerli! İnşallah 2019 hepsinin batış yılı olacak….!

    1. Serbest piyasada fiyatları hükümet belirlemez. Dolayısıyla döviz odaklı bir pazarda, dolar 5.5 TL iken sen bu araca Temmuz öncesindeki kur üzerinden 3.5 TL’den sat diyemezsin. Haberde yanlı bir taraf da yok. Neyse o.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir