Türkiye 5G’ye geçince neler değişecek?

5G bağlantısı 2025 yılına kadar yaklaşık 2 milyara ulaşacak

2023’te Türkiye’nin 5G teknolojisine geçiş yapması bekleniyor. Peki 5G’ye geçtiğimizde ne gibi teknolojik nimetlerden yararlanmaya başlayacağız? İşte bu sorunun yanıtı.

Türkiye 5G’ye geçinde neler değişecek? Aslında pek çok kişi bu sorunun yanıtını merak ediyor. Çünkü 5G uğruna Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Huawei’ye karşı büyük bir savaş açılmıştı. Hatta Huawei mobil pazardan neredeyse silinme noktasına geldi. Bu açıdan baktığımızda 5G’nin gelecek için bu kadar önemli olup olmadığı sorgulanabiliyor.

Hali hazırda kullandığımız 4G teknolojisi de hız anlamında hayli yeterli diyebiliriz. Fakat 5G ile kıyasladığımızda 4G’nin hayli yetersiz kaldığını söyleyebiliriz.

5G bağlantısı 2025 yılına kadar yaklaşık 2 milyara ulaşacak

5G ile birlikte hayatımızda neler değişecek?

5G tarafında oluşan en büyük beklenti anlık gecikmelerin ortadan kalkacak olması. Yani direkt olarak hareketleriniz ve görüntülerini karşı tarafa aktarılmış olacak. Bu özelliğin, sanal gerçeklik sektörünün önünü tamamen açacağı konuşuluyor.

Doktorların dünyanın diğer ucundaki hastayı robot kollar vasıtasıyla ameliyat etmesi de bu yolla gerçekleşmiş olacak.

Tabi ki bu söylediğimiz şeylerin gerçekleşmesi 5G kullanıma sunulur sunulmaz gerçekleşmeyecek. Bunun için de önemli bir hazırlık aşaması gerekecek. Yani 5G’nin tam anlamıyla verimli olarak kullanılması da yine 5 – 6 sene sürecektir. Belki daha da fazla.

Aslında şimdiye kadar 5G tarafında hayli yol alınmış olabilirdi. Fakat ortaya çıkan pandemi koşullarından ötürü işler hayli değişti. Pandemi 5G’nin gelişimini hayli olumsuz etkiledi.

Tumblr, algoritma ayarlarını değiştirecek