Ana SayfaGenelSıfır otomobil fiyatları düşecek mi yoksa yükselecek mi?

Sıfır otomobil fiyatları düşecek mi yoksa yükselecek mi?

Şu sıralar otomobil fiyatları az da olsa durulmuş halde. Beklenen ÖTV indirimi fiyatların artmasını engelliyor. Fakat otomobil fiyatlarında büyük düşüşler de söz konusu değil. İşte tüm detaylar.

Sıfır otomobil fiyatları düşecek mi yoksa yükselecek mi? Otomobil fiyatlarındaki artış bir türlü durdurulamıyor. Ülkemizde bu zamların ise genelde iki ana sebebi oluyor. Bu sebeplerden birincisi kur artışları ki bunun etkisini geçtiğimiz aylar içerisinde fazlasıyla hissettik. Öyle ki ülkemizdeki en uygun fiyatlı sıfır otomobil modellerinden biri olan Fiat Egea, bile 400 bin TL’ye dayanmış durumda.

Sıfır otomobil fiyatları

Bununla birlikte otomobil fiyatlarının zamlanmasının bir diğer yani ikinci sebebi ise, otomotiv firmalarının sanayi ve lojistik kaynaklı maliyetlerinin artmasıdır. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Dr. Altuğ Erciş tarafından yapılan açıklamaya göre, yıl sonuna kadar sıfır otomobil fiyatlarında %20 civarı bir zammın daha yaşanması kuvvetle muhtemel.

Sıfır otomobil fiyatları

Sıfır otomobil fiyatları düşecek mi yoksa yükselecek mi?

Erciş tarafından yapılan açıklamaya göre, bu muhtemel zammın sebebi artan maliyetlere bağlı olarak üretici enflasyonunun da yukarıları tırmanmaya devam ediyor olması. Bununla birlikte Erciş’in sıfır otomobillerde yıl başından bu yana %20 zam yapıldığını belirtmesi de yapılan açıklamaların gerçekle uyuştuğunu gösteriyor.

Sıfır otomobil fiyatları

Çünkü Ocak ayı içerisinde 245.000-TL seviyesinde olan Fiat Egea’nın şu an 400.000-TL civarı bir fiyata satıldığı düşünüldüğünde, gerçekten yıl başından bu yana sektörde ortalama %60 civarı bir zam yaşandığı anlaşılıyor.

Son olarak yapılan açıklamaların devamında, sıfır otomobil fiyatlarında yaşanan bu artışların bir kısmının kur kaynaklı olduğu ve kurun artışının bir diğer etkisinin de yedek parça fiyatlarında hissedileceğinin belirtildiğini söyleyelim.

Tecno Pop 6 Pro fiyatı ile dikkatleri üzerine çekti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting