PSA Group İran’daki ortaklıklarını askıya aldı!

PSA Group

Avrupa’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi PSA Group, ABD’nin yaptırımlarından kaçınmak için İran’daki bazı otomobil üreticileri ile olan ortaklıklarını askıya aldı. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekildi. Bu ani karar ile İran’da yatırım ve ortaklıkları bulunan birçok Avrupalı şirket ne yapacağını bilemedi. Şirketler hem İran’daki yatırımlarını korumak istiyor hem de ABD’nin desteğini kaybetmek istemiyor. Ancak bu ikilemde hızlı karar vermek zorunda kalan Avrupalı şirketler ABD’nin olası yaptırımlarından kaçınmak amacıyla İran’ı ikinci plana ittiler.

Geçtiğimiz Pazartesi Fransa merkezli otomotiv devi PSA Group‘tan İran’daki yatırım faaliyetleri hakkında şok bir açıklamada geldi. PSA Peugeot Citroen, İran’ın en büyük otomobil üreticisi SAIPA ve İran Khodra ile imzaladığı ortak üretim anlaşmasını 6 Ağustos’a kadar askıya aldığını açıkladı.

PSA Group, 2016’da tam 700 milyon avroluk bir anlaşmayı imzaladı!

İran ile yapılan ortaklıkların askıya alınmasının, PSA Group’un mali stratejisini pek fazla etkisi olmadığı tahmin ediliyor. Çünkü bilinen kadarıyla İran’daki üretim ortaklıklarının getirisi Fransa merkezli şirketin mali gelirlerinin yaklaşık %1’ini oluşturuyor.

Öte yandan İran’da faaliyet gösteren Fransa merkezli çok uluslu petrol devi Total ise ABD Başkanın Donald Trump’ın olası yaptırımlarından kaçınmanın yollarını arıyor.

PSA Group

Daimler AG büyük bir çıkmaza girdi!


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin