Ana SayfaGenelOtomotiv üretiminde düşüş devam ediyor

Otomotiv üretiminde düşüş devam ediyor

Otomotiv Sanayi Derneği tarafından yapılan açıklamalar, Türkiye’deki otomotiv üretiminin düşüş trendini koruduğunu gösteriyor.

Otomotiv üretiminde düşüş devam ediyor. Türkiye için otomotiv talebi oldukça önemli bir kriter. Dünya genelinde otomotiv satışlarının en dibi gördüğü zamanlarda bile ülkemizde bu alanda rekorlar kırılması, Türk halkının otomobile olan ilgisini anlatmak için yeterli. Ancak son zamanlarda bu “ilgiye” rağmen, otomotiv sektöründe üretim adetleri azalmaya devam ediyor.

Otomotiv Sanayi Derneği tarafından paylaşılan son verilere göre şubat ayı üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 9 oranında azaldı. Sayılara baktığımız zaman, 2022 yılının Şubat ayında toplam 105.644 adet otomotiv üretildiğini görüyoruz. Otomobil kategorisinde ise gerileme daha fazla. Buna göre otomobilde üretim %9,6 azalarak 61.544 adede geriledi.

İstatistiği biraz daha genişletip Ocak-Şubat dönemine baktığımız zaman, durum daha da kötüleşiyor. Paylaşılan verilere göre, önceki yılın aynı dönemine göre otomotiv üretimi %12 oranında azalarak 196.194 adete, otomobil üretimi ise %20 oranında azalarak 109.322 adete geriledi.

Otomobil dünyasında Hyundai

Otomotiv üretiminde düşüş devam ediyor

Tüm bu veriler bize, ekonomik olarak sıkıntılı bir döneme girildiği ve birçok sebepten dolayı ülkemizde otomotiv ürünlerine karşı olan talebin azalma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Tabi burada üretim kanadının aksaması, maliyetlerin artması, döviz kuru sebebiyle otomotiv fiyatlarının yükselmesi gibi sebepler de mevcut.

Hatta özellikle son zamanlarda ardı arkası gelmeyen akaryakıt fiyatlarındaki artışların bile bu talebin azalmasına etki ettiğini söyleyebiliriz. Ancak sebep her ne olursa olsun, ülkemizin en önemli üretim sektörlerinden biri olan otomotivde üretim açısından gerileme trendinde olduğumuz kesin.

Spotify’dan ilginç Barcelona hamlesi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting