Ana Sayfa Genel Ormanların Kül Olmasını Engelleyecek Sistem

Ormanların Kül Olmasını Engelleyecek Sistem

Yazın olan orman yangınları hepimizin içini sızlatır. Kocaman alanlar yeşilken kapkara olurlar. İçimizde kararır. Oksijenimizin kaynakları heba olur ama zamanında fark edilmesi ve kısa sürede müdahale ile istenmeyen sonuçlar tarih olabilir.

Bunun çalışmaları yapılıyordu hayli zaman. Çalışmalar sonuç verdi ve 3.2 milyon hektarlık alanı gözetleye bilen ve anından en ufak yangını, yeriyle beraber ilgili yerlere bildiren sistem geliştirildi. 15-25 saniye içerisinde en ufak yangın tespit edilerek, gerekli yerlere SMS, MMS, E-Mail yolu ile bildirilmesi büyümesinin ve milyonlarca hektar alanın köz olmasının önüne geçecektir. Ayrıca bu yolla internetten de takibat yapıla bilecektir. Sistem evvela daha çok tehlike arz eden yerlere kurulacaktır. Bundan önce gözetleme kuleleriyle yangınlar erkenden tespit edilmeye çalışılıyordu ama insan gücüyle olduğu için önlem iyi sonuç vermiyordu. Bu sistemle var olan gözetleme kulelerine kamera sistemleri kurulacaktır. Geliştirilen yazılım ile 3.2 milyon hektarlık alanlarda en ufak bir ısı değişimi, ateş, duman görüntüsü sistemden algılanıp, gereği yapılacaktır. Daha iyi sonuçlar verecek bu sistem Bilkent Üniversitesi tarafından geliştirildi.

6

Yazılımla ilgili harcanan finansal miktar dudak uçuklatıcı ama yangınlara erken müdahaleyi imkanlı kıldığından maliyetinin 11 katı destek sağlıyor. Bunun hesapları deneme aşamasında tespit edilen 249 yangında yapılmış ve sonuçlar başarılı olmuştur. Bu sistemin yani OYEUS yazılımının ihracatı da başlamıştır. Ormanların önemi herkesçe biliniyor. Bu yüzden ülkeler Türkiye’nin geliştirdiği sistemden yararlanmak için teklif vermişler. Aralarında ABD, Kanada, İtalya, Tunus ve komşu Yunanistan’da var. İşte teknolojinin faydaları budur. Ekonomik anlamda ve itibar sağlama konusunda derman veren bir ilaç gibi. Bu çalışmaların sürmesi dileğiyle tabi. Ormanlarımız 360 derece dönebilen en ufak ısı değişikliğine, dumana, ateşe dayanıklı kameralarla izlenecek, hem güvelik için hem de ormanların korunması için çok yerinde bir uygulama yapılmıştır. Bu işte emek verenlere teşekkür ederiz.

Sistem şuanda kritik noktalarda kurulmaya başlandı. Daha sonraları ormanlarımızın tümünde görüle bilir. Sistemler kışın yani yangın tehlikesinin olmadığı zamanlar sökülüp, bakımları yapılacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting