Ana Sayfa Genel İnsansız Denizaltı Aracı Barbaros

İnsansız Denizaltı Aracı Barbaros

Savunma sistemlerinde Türk mühendislerinin geliştirdikleri sistemler göz doldurmaya devam ediyor. Dışa bağımlılığı azaltan bu proje ve diğer milli yazılım teknolojileri her alanda yenilik sağlıyor.

İnsansız hava aracını ürettikten sonra denizaltı üretilmesi ve ardından üretilmeyi bekleyen insansız kara araçları barış amaçlı savunma sistemlerimizin önemli donanımları olacaktır.

İşin diğer bir itibar edilecek yönü ise, sadece bir kaç ülkede insansız denizaltı üretile biliyor. Türkiye’de yakın zamana kadar ihtiyaçlarını bu ülkelerden görüyordu. Ancak milli projelerin aktifleştirilmesi çalışmalarında arka alanda çalışmalar yapılıyordu. Türkiye’nin güvenlik politikaları nezdinde dışarıya olan teknolojik bağımlılığın azaltılması için yapılacak çalışmalar belirlenmişti. Sonuçlarından birisini daha aldık ve meyvelerini tatmaya başladık. Bu denizaltı sayesinde deniz altı arama kurtarma, mayın temizleme, imha etme işleri daha güvenli ve isabetli gerçekleşecektir. Can güvenliğine zarar gelmeden çalışmalar yapılacaktır.

denizalti

Biliyorsunuz ki birinci ve ikinci dünya savaşlarından bu yana hala deniz altında mayın tehlikeleri yaşanıyor. Uluslar arası ticaret gemilerinin endişelerinden biri de, bu mayınların kendisini imha etmesidir. Bunun zararlarının önlenmesi adına denizaltı araçları kullanılmaktadır. Ancak bu da tehlike arz ettiğinden bu kez iş insansız denizaltı araçları ile yapılmaya kalıyor. Türkiye’de yüzde yüz milli servetle yapılan bu denizaltı aracı, ihtiyaçlara bire bir cevap veriyor ve en derinlere kadar dalabiliyor. Türkiye bu sistemi ihraç etmeye başlayacaktır. Sistemin yazılımının da Türkiye’ye ait olması, üzerinde istenilen gerekli değişikliklerin yapılmasını sağlayacaktır. Dışa bağımlılığı kesen ve dışa açılmayı sağlayan bu projeler ile ben teknolojinin daha da anlamlı yanına vakıf oluyorum. Çünkü teknoloji diğerlerinden geldiği zaman her ne kadar yenilik olsa da, benim vatanıma milletime olan hizmeti noksan oluyor. Ama tersi düşünüldüğünde teknolojik yeniliklerin bu topraklar üzerinde yaşayan ellerden sadır olması, daha büyük getiriler sağlıyor. Zaten teknolojik üstünlük ve hakimiyet mücadelesinin özeti budur. Yükselmek ve itibarlı olmaktır. Bilgi, teknoloji milletleri güçlü kılan temel yapı taşlarıdır. Kim bunlara sahip olursa dünya için gerekli olan yaşamsal nimetlere sahip olur. Yaşamsal nimetlerde zaten bunların bizatihi kendisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting