Ana Sayfa Genel Beyin Göçü Tersine Dönüyor

Beyin Göçü Tersine Dönüyor

Bu vatanın havasını koklamış, suyunu içmiş nice kimseler var yabancı diyarlarda bilimsel çalışmalara imza atan. Ama attığı imza her ne kadar Türk ismi taşısa da, bizim memleketin insanlarına faydası olmuyor.

Gelişim sürecine katkısı olmuyor. Hep beyin göçlerinden yakınmamız yok muydu? Bilim bu topraklarda imkansız. Beyin göçü o yüzden oluyor diye hepimiz söylemişizdir. Ama eski günler geri de kalıyor artık, bilimsel çalışmalar ve teknolojik yenilikler konusunda Türkiye’de var olan potansiyelini kullanmaya başladı. Üstelik şimdi bu işe eskilerin yaralarını sararak başlıyor. Beyin göçü yapmış olanları da memlekete hizmet için davet ediyor. TÜBİTAK dört yıldır sürdürdüğü Türkiye Çalıştayları yapıyor.

beyin-göçü_248003

Bu çalıştaylar da beyin göçü ile çeşitli Ar-Ge departmanlarında, ünlü şirketlerde, üniversitelerde çalışan bilim adamlarını geri çağırıyor. Bu çalışmalar da sonuç olarak çok verimli bir tablo sunuyor. 248 araştırmacı çeşitli burslarla ülkelerine görü döndü ve çalışmalarını burada yapıyorlar. 712 bilim adamı da, çeşitli burslardan faydalanarak değişik çalışmalar için ülkelerine geldiler. Bunun devamı gelecektir elbette ki, son zamanda teknolojik hamlelerin yükselmesi, bilim dünyası alanında çalışmalar yapılarak mesafe kat edilmesi için hazırlanan politikalar, sonuç verecek cinsten. Biz de bunların takibini yaparak gelişmelerden haberdar etmeye çalışıyoruz ilgili olanları. Bu nokta önemli bir nokta, yani Türkiye’nin bilimsel ve teknolojik çalışmaları. Çünkü zamanında bazı sebepler ile inisiyatif kullanmasının önüne geçilen, montaj sanayi ülkesi durumuna düşürülen bir ülkeden, üretime soyunan, atılımlarıyla büyük mesafeler kat eden ve edecek olan bir Türkiye profili oluştu. Şimdi bunun yararlarını saymaya gerek yok. Sadece takip edelim ve teknolojinin Türkçesini öğrenelim yeter.

Bu beyin göçünü beyin gücüne dönüştürme stratejisi sadece ABD’ye mahsus değildir. Diğer Avrupa, Kanada, Asya’da bulunan Türk bilim adamları içinde aynı şeyler söz konusudur. Buraya gelen bilim adamları, devlet ve özel sektörde, üniversitelerde, Ar-Ge şirketlerinde istihdam ediliyor. Memleketimiz için hayırlı olsun. Olumlu sonuçlar doğursun. Çalışmalar, teknolojik yenilikler daha da hız alsın. Şunu yazalım. TÜBİTAK’ın desteklerinden yararlanmak için yabancı bilim adamları da, ülkemizde çalışma yapmak için müracaatlarda bulunuyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting