Türkiye’de uykusuzluk ve gerginlik hat safhada: Agresif bir toplumuz

Bilim insanları uzun yaşamanın

Türkiye’de uykusuzluk ve gerginlik hat safhada olduğu araştırmalarda ortaya çıktı. Konuyla ilgili yapılan bir çalışma dünya genelinde sonuçları karşımıza çıkardı. Hadi gelin merak edilen tüm ayrıntılara birlikte bakalım.

Son yıllarda Türkiye’de uykusuzluk ve gerginlik problemi giderek daha fazla artış gösteriyor. Dünya Sağlık Araştırması isimli bir çalışma ile birlikte bazı yeni detaylar ortaya çıktı. 35 ülkede geniş kapsamlı olarak yapılan çalışmalar sonucunda aslında her 3 kişiden bir tanesinin uyku sorunları ile karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’de ise durum son derece vahim. Bu araştırmaya katılan kişilerin yaklaşık olarak yüzde 31 gibi bir bölümü stres altında. Özellikle son dönemlerde yaşananlar bu stres seviyesini çok daha fazla artırıyor. Bilim insanları hem dünyada hem de Türkiye’de stres miktarının büyük oranda arttığını belirtiyor.

Türkiye’de uykusuzluk ve gerginlik artıyor

Yapılan araştırmalarda Türkiye’deki bireyler ile ilgili gerginlik potansiyeli ölçüldü. Türkiye’deki bireylerin yaklaşık olarak yüzde 39 gibi bir bölümü gergin. Bu bir noktada agresif bir toplum olduğumuzu gösteriyor. Yapılan araştırmalar hem stres seviyesinin hem de gerginlik düzeyinin büyük artış gösterdiğini ortaya koyuyor.

Türkiye'de uykusuzluk ve gerginlik

Dünya genelinde sağlıklı olduğunu düşünen kişilerin oranı yaklaşık olarak yüzde 79 seviyesinde. Dünya Sağlık Araştırması Türkiye’de kendisini sağlıklı olarak gören bireylerin oranını yüzde 78 olarak tespit etti. Tüm bunlara ek olarak ev kadınlarının konuyla ilgili olumsuz bir görüşü olduğu ortaya çıktı. Ev kadınlarının sadece yüzde 61 gibi bir bölümü kendisini sağlıklı görüyor.

Kaçak telefonlar neredeyse yarı fiyatına satılıyor!

Türkiye’de uykusuzluk ve gerginlik ile birlikte sağlık konusunda da çeşitli problemler yaşanıyor. Peki siz ortaya çıkan bu araştırma sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir